+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Damlalar düşmeden parçalanıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Damlalar düşmeden parçalanıyor
  Damlalar düşmeden parçalanıyor

  Yağmur damlalarının yeryüzüne düşüş anlarını inceleyen bilim adamları, damlaların yere çarpmadan önce parçalandığını ortaya koydu. İtalyan Corriere della Sera gazetesinde yayımlanan habere göre, Marsilya'da bulunan Aix-Marseille Üniversitesinde görev yapan bir grup Fransız bilim adamı, bulut içinde ilk oluştuğunda mükemmel bir küreyi anımsatan yağmur damlalarının, yeryüzüne düşüşleri sırasında nasıl daha düz bir şekil aldıklarını görüntüledi.
  Havada oluşan bir yağmur damlasının yer çekimiyle yere doğru hareketi sırasında havanın direnciyle karşılaştığını belirten bilim adamları, bu durumun, damlaların yeryüzüne çarpmadan önce düzleşmesine ve parçalanmasına neden olduğunu kaydetti.

  Sonuçları "Nature Physics" bilim dergisinin son sayısında yayımlanan araştırma, neden yeryüzüne düşen yağmur damlalarının farklı olduğu sorusuna yanıt veriyor
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Yağmur damlaları yere düşmeden parçalanır bilim adamları yağmur damlalarının yere düşüşlerini incelemiş ve damlaların yere düşmeden önce parçalandıklarını tespit etmişlerdir. Yağmur bulutlardan ayrılırken yuvarlak olmasına rağmen yere düşerken yer çekimine bağlı olarak düzleşirler.
+ Yorum Gönder