+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Dünyada bir ilk Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyada bir ilk
  Dünyada bir ilk


  Türkiye'deki canlı türleri üzerinde araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Beyarslan, dünyada varlığına ilk kez rastlanılan arı ailesinden yeni bir tür buldu.
  Denizli kırsalında bulduğu canlı üzerindeki araştırmalarını tamamlayan Beyarslan, oğlu Alp'in adını verdiği (Vipio Alpi) bilimsel çalışma hazırladı. Bu çalışma daha sonra uluslararası bilim heyetine sunuldu. Bilim heyeti tarafından kabul edilen çalışma, Alman bilim dergilerinden Entomofouna'da yayınlandı.

  Prof. Dr. Ahmet Beyarslan, dünya için yeni bir canlı türünü keşfettiklerini belirterek, buldukları canlının, ekolojik dengenin korunması konusunda önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

  Keşfedilen canlının bazı ağaç türlerinin kurumasına ve bitkilerin zarar görmesine neden olan canlıları öldürdüğünü belirten Beyarslan, canlı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Bu canlıların iğne haline gelmiş yumurta koyma boruları var. Bu borularla yumurtalarını ağaç kabuğu altındaki böcek larvasına şırınga edebiliyorlar. Mesela ağaç kabukları altında çamların, kavakların kurumasına ve bitkilerin köklerini yiyorlar. Bu alanlarda bulunan zararlı böcekleri öldürüyorlar. Bugün bu tip böcekleri laboratuarlarda kütle halinde çok sayıda üreterek doğaya salıyorlar. Bu sayede zararlı böceklerin sayısını azaltıyorlar." dedi.

  Türkiye'nin canlı türlerinin gen merkezi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Beyarslan, "Türkiye, canlı türleri bakımından Asya, Avrupa ve Afrika arasında bir köprü durumundadır. Güneyden, kuzeyden ve batıdan gelenler Anadolu'da birleşiyorlar. Dolayısıyla Anadolu bir gen merkezidir." diye konuştu.

  Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından aşağı yukarı Avrupa kıtasındaki canlılara yakın bir zenginlikte olduğuna dikkat çeken Beyarslan, "Avrupa'da 10 bin kadar bitki türü var. Türkiye'de 10 bine yakın bitki türleri var. Hayvan türlerinde de durum aynıdır. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar bitirilmediği için Türkiye'nin hayvansal biyolojik çeşitliliği tam olarak bilinmiyor." açıklamasında bulundu.

  Prof. Dr. Beyarslan, yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye'de biyolojik çeşitliliğin fazla olduğunu gördüklerini, bu nedenle Türkiye'de çalışmanın yabancı bilim adamları için bir ayrıcalık olduğunu kaydetti.

  VİPİO ALPİ

  Uzun antenli, parlak renkli, uzun yumurta koyma borulu, kanatları iyi gelişmiş bir böcek türüdür. Böcekler genellikle kırmızı ve kahverengi olmakla birlikte farklı renklerde de olabiliyor. Uçan bir hayvan türüdür. Diğer böceklerin içine veya üzerlerine yumurtalarını koymalarıyla ürüyor. Onun içinde parazit olarak besleniyor. Erginleşince çıkıyor. O gelişimini tamamlayınca içinde çıktığı canlı ölüyor.
  samanyoluhaber
 2. Acil

  Dünyada bir ilk isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder