+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Katillik ruhlarında var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Katillik ruhlarında var
  Katillik ruhlarında var

  ABD’deki Miami Üniversitesi’nde yapılan araştırmada Güney Afrika’nın Fok Adaları çevresindeki büyük beyaz köpekbalıklarının avlanma stratejileri incelendi. Çalışmada büyük beyaz köpekbalıkları tarafından gerçekleştirilen 340 fok saldırısı kayde geçirildi ve sonuçlar bilgisayarda modellendirildi.
  ‘Journal of Zoology’ isimli dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, büyük beyaz köpekbalıkları seri katiller gibi davranıyor. Rastgele saldırı yapmayan bu cins, kurbanları için pusuya yatıp gizlice bekliyor.

  Yaklaşık 90 metre uzakta duran köpekbalıkları hava kararmaya yakın kurbanlarını yalnız yakalayıp saldırıyor. Kurbana çok yaklaşmayıp çok da uzaklaşmadıkları gözlenen köpekbalıkları bu saldırı stratejilerini önceki deneyimlerinden öğreniyor.


  Elbette seri katillerle köpek balıkları arasında büyük bir fark da bulunuyor; seri katiller eğlence ve heyecan için öldürürken köpekbalıkları sadece hayatta kalmak için gerekli yiyeceği elde edebilmek için öldürüyor.

  AV İÇİN EN İYİ YERİ SEÇİYORLAR
  Çalışmanın yürütücüsü Neil Hammerschlag, köpekbalıklarının davranışlarını anlamak için araştırma yapılan yerin önemini vurguluyor. “Burası fokların en yoğun olduğu yer değil” diyen Hammerschlag’a göre köpekbalıklarının burayı av sahası olarak belirlemelerinin altında fokların sayısının yanı sıra diğer köpekbalıkları ile olan rekabet ve av sırasında gizlenip avı tespit etmek için çevrenin uygun oluşu rol oynuyor.

  KÜÇÜKLERE YER YOK
  Daha çok belirli yaşın üzerindeki köpekbalıklarının bu bölgeyi mesken tutmalarının Hammerschlag’a göre iki anlamı var: “Bu, köpekbalıklarının zaman içinde deneyim kazanarak avlanma tekniklerini geliştirdiğini ya da küçük köpekbalıklarının büyüklerle rekabet edemediği için bölgeden uzak durudukları anlamına gelebilir.”

  Araştırmanın yayınlanmasında katkıda bulunanlaradan biri olan ve 21 yıl polislik yaptıktan sonra Teksas Devlet Ünivesitesi’nde ceza ve adalet profesörü olan Kim Rossmo da seri katiller ve köpekbalıkları arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor; “Her ikisinin de bir hedefi var. Yem ya da kurban bulmak. Ancak seri katiller polise yakalanmamak için daha dikkatli davranıyorlar.”


  Kanadalı köpekbalığı araştırmacısı R. Aidan Martin ise hayatını kaybetmeden önce yaptığı araştırmada, köpekbalıklarının saldırılarını yaptığı coğrafi alanları incelerken Kim Rossmo’yla ortak çalışmalara başlamıştı.

  DENEYİM KAZANIYORLAR
  Köpekbalıklarını günboyu izleyen iki bilimadamı, büyük beyazları avlarını yaklaşmak için onlara gizlice sokulduklarını, yaşlı köperbalıklarının daha iyi yaklaşıp saldırdıklarını, genç ve küçük köpekbalıklarınınsa büyüklere oranla daha başarısız olduklarını gözlemlemişti. Bu gözlemlerde de bu hayvanların öğrenerek tecrübe kazandığı da böyle ortaya çıkmıştı.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Katil ruhlu köpek balıklarının nasıl avlandıkları incelenmiş ve bu balıkların rastgele avlanmadıklarını avlanmadan önce köpek balıklarını tuzaklarına düşürdüklerini ve daha sonra avlarına saldırdıkları tespit edilmiştir.
+ Yorum Gönder