+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Kök hücrelerden sentetik kan Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kök hücrelerden sentetik kan
  Kök hücrelerden sentetik kan

  İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisi'nin rehberliğinde yapılacak ve üç yıl sürecek proje kapsamında bilim adamlarının, tüp bebek tedavisi için kullanılanlardan arta kalan insan embriyonlarından çıkarılan kök hücrelerden sentetik kan üretmeye çalışacakları belirtildi.
  NHS Kan ve Nakil Ameliyatı ile Wellcome Vakfı'nın destekleyeceği araştırma çerçevesinde bilim adamlarının, doku reddi endişesi olmadan herhangi bir hastaya nakil edilebilen O RH negatif kan grubunu geliştirebilecek embriyonları bulmaya çalışacakları kaydedildi.

  Nüfusun yalnızca yüzde 7'sinde bulunan 0 RH negatif kanın, embriyonik kök hücrelerin sonsuz çoğalma yetisi sayesinde sınırsız miktarlarda üretilebileceği belirtildi.

  Araştırmanın amacının, hücreleri, acil nakiller için gelişmiş, oksijen taşıyıcı kırmızı kan hücrelerine dönüşmek üzere harekete geçirmek olduğu ifade edildi.

  İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisi'nin, birkaç hafta içinde milyonlarca pound tutarındaki araştırmaya fon sağlaması için Wellcome Vakfı ile bir anlaşma imzalamasının beklendiği belirtildi.

  İngiliz The Independent gazetesine göre de projeye, İskoçya Ulusal Kan Nakil Servisi'nin yöneticisi, Edinburgh Üniversitesi profesörü Marc Turner rehberlik edecek.

  Başarılı olması halinde araştırma, taze kan için bağışçılara gerek duyan kan nakil servisleri için bir devrim niteliği taşıyacak ve bu sayede enfeksiyon riski olmadan kan nakli yapılabilecek.
 2. Acil

  Kök hücrelerden sentetik kan isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder