+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Balık bağırsağı asit dengesini koruyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Balık bağırsağı asit dengesini koruyor
  Balık bağırsağı asit dengesini koruyor

  balkbarsaasit.jpg

  Balıkların bağırsağı tüm denizlerde, okyanuslarda “asit dengesinin korumasını” sağlıyor.İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nin yaptığı ve Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, balık bağırsağından salınan kalsiyum karbonat denizlerin asit dengesini koruyor.

  Sanayi ürünlerinin neden olduğu atmosfer ısınmasına yol açan karbondioksit okyanuslarda asitin artmasına da neden oluyor. Bilim adamları balıkların bağırsağının doğanın dengesini korumaya çalışmasındaki önemini vurguluyor.
  Biyoloji ve kimya uzmanı öğretim üyesi Dr. Rod W. Wilson’ın başkanlığındaki araştırmacılara göre tüm denizlerde tahmini toplam 2 milyar 50 milyon ton balık yılda 110 milyon ton kalsiyum karbonat üretiyor. Alkali türevi kalsiyum karbonatlar oksijen ve hidrojen salımıyla asit dengesine yardım ediyor.

  Deniz balıkları, bağırsak atığıyla tüm deniz karbonatını yüzde 15’e kadar sağlayabiliyor.

  İngiltere Çevre-Gıda-Kırsal Kesim Bakanlığı, Kraliyet Araştırma Vakfı ile Biyoteknoloji ve Biyoloji Araştırmaları Kurumu, ABD’nin Ulusal Bilim Vakfı, Kanada’nın Mühendislik Araştırma Kurumu, BM Çevre Programı Dairesi, Pew Hayır Vakfı araştırmaya katkı sağladı.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Balık bağırsağında bulunan bir madde denizlerin asit dengesini korumaktadır. Balık bağırsağından salınan kalsiyum karbonatının bütün denizlerin asit dengesini koruduğu söylenmiştir. Sanayilerin üretimi denizlerde asit oranını arttırması nedeni ile denizlerdeki asit miktarı yükselmiştir.
+ Yorum Gönder