+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Okyanus dalgalarından elektrik var Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Okyanus dalgalarından elektrik var
  Okyanus dalgalarından elektrik var

  okyanusdalgalarndanelek.gif
  Amerikalı ve Portekizli bilim adamları, okyanus dalgalarından elektrik elde etmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Yeni projede dalgaların sıkıştırdığı havanın bir değirmeni çalıştırarak elektrik üretmesi amaçlanıyor.
  Massachusetts Instute of Tecnology (MIT) ve Lizbon Teknik Üniversitesi’nde birlikte geliştirilen projede, sahile kurulacak ve karadan denize kadar uzanacak bir kapalı bölmeye, güçlü okyanus dalgaları ulaştığı zaman içeride sıkışan hava bir değirmene yönlendirilecek ve basıncın da etkisiyle dönen değirmen elektrik üretecek.

  Enerji üretiminde dalga kullanımına yönelik çalışmalar uzun süredir devam ediyor. Çevreciler ise bir kilometrelik sahil şeridini kapatıp 100 ile 200 megawatt arasında elektrik üretecek tesislerin deniz yaşamına zarar vereceği uyarısında bulunuyorlar.

  Dalgalardan elde edilecek enerjiye büyük umut bağlayan bilim adamları ise “Güneşten enerji üretimi gözde çünkü uzun zamandır üzerinde çalışılıyor ancak dalgadan elde edilecek enerjinin potansiyeli çok fazla ancak bununla ilgili mühendislik bilimi çok genç, daha çok zamana ihtiyacı var” şeklinde görüş belirtiyorlar.
 2. Acil

  Okyanus dalgalarından elektrik var isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder