+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Kemik iliği üretildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kemik iliği üretildi
  Kemik iliği üretildi

  kemikiliiretildi.jpg
  ABD’nin Michigan Üniversitesinden bilim adamları,sürekli kırmızı ve beyaz kan hücresi yapabilen yapay kemik iliği yaratmayı başardı. Üniversiteden yapılan açıklamada, laboratuvar ortamında yapılan yapay kemik iliğinin, günün birinde daimi kan nakli için yapay kan üretilmesine yardım olabileceği belirtildi.
  Biomaterials dergisinde yayımlanan çalışmanın başında yer alan Dr. Nicholas Kotov, yapay kemik iliğinin, vücuttaki kemik iliğine destek olan dokuları taklit eden ve 3 boyutlu bir yapı iskelesine benzer bir madde içinde büyütüldüğünü belirtti. Bir test tüpünün içinde üretilmek üzere tasarlanan kemik iliğinin kan kök hücrelerinin aynısını yapabildiğini ve B hücreleri üretebildiğini belirten araştırmacılar, bunun da kemik iliğinin çalışmasını etkileyebilecek yeni ilaçların test edilmesi olanağı sağlayacağını kaydettiler.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Amerikalı bilim adamları yapak kemik iliği üretebilmişlerdir. Bu kemik iliği pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecektir. Bu iliğin gelecekte kan hücresi üretiminde kullanılabileceği bilim adamları tarafında söylenmiştir.
+ Yorum Gönder