+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bal arıları 4’e kadar sayabiliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bal arıları 4’e kadar sayabiliyor
  Bal arıları 4’e kadar sayabiliyor

  balarlar4ekadarsayabili.jpg
  Queensland Üniversitesi'nden araştırmacı Mandyam Srinivasan tarafından yapılan bir araştırmada bal arılarının 4'e kadar sayabildikleri ortaya çıktı.
  Bir tünelin içerisine 5 işaret yerleştirildi ve bunlardan birine nektar kondu. Tünele bırakılan arılar, nektarın bulunduğu yere uçtu.

  Daha sonra nektar başka bir noktaya bırakıldı ve arılar tekrar tünele kondu. Arılar bu kez, önce nektarın ilk konduğu noktaya uçtu, yiyeceği burada bulamayınca, nektarın bulunduğu ikinci noktaya geçti.

  Bu şekilde üçüncü ve dördüncü aşamalara geçirilen arıların, dört işarete kadar sırayla yer değiştirebildikleri gözlendi. Ancak arılar, dörtten yukarıya çıkamadı. Araştırmacı Srinivasan, bir susam büyüklüğünde beyne sahip olan arıların gerçekten şaşırtıcı çok sayıda yeteneğinin bulunduğunu söyledi.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Yapılan araştırmalar bal arılarının 4 kadar sayabildiklerini göstermiştir. 5 ayrı noktaya nektar konmuş ve arılar bu nektarların olduğu noktalara sıra ile konmuştur daha sonra nektar kaldırılmış ve arılar yine nektarın oldukları yerlere sıra ile konmuştur.
+ Yorum Gönder