+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Ozon tabakasındaki delik küçülmeyecek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ozon tabakasındaki delik küçülmeyecek
  Ozon tabakasındaki delik küçülmeyecek

  Ozon tabakasındaki deliğin 10-20 yıldan önce küçülmeyeceği bildirildi.Dünya Meteoroloji Örgütü, 1980’li yıllarda beliren Antarktika üzerindeki deliğin, 25 yıldan önce küçülmeyeceğini, “eğer her şey yolunda giderse” 2075’e doğru kaybolabileceğini açıkladı.
  Örgüt, 16 Eylül Dünya Ozon Günü’ne birkaç gün kala yaptığı açıklamada, durumun ciddiyetinin 10-20 yıl daha devam edeceğini, bu tablonunsa ozon tabakasıyla ilgili 1987 tarihli Montreal Protokolü’ne uyulması koşuluna bağlı olduğunu bildirdi.

  Örgüt yetkilisi Geir Braathen, “Deliğin yok olması ve 1980 öncesindeki duruma dönülebilmesi için onlarca yıl gerekli. Bunun 2075’de mümkün olabileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

  Bugüne dek ozon tabakasıyla ilgili alınan kararlara rağmen sonuçların, zehirli gazların stratosferde ayrışımının yavaş olması nedeniyle çabucak hissedilemediğini söyleyen Braathen, bu gaz yoğunluğunun yılda yüzde 1’lik bir hızla azaldığına dikkati çekti.

  16 Eylül 1987’de ozon tabakasını korumayı içeren BM Montreal Protokolü imzalanmıştı. Protokolün imzalanmasının 20. yılında düzenlenen konferanstaysa taraf ülkeler ozon tabakasına zarar veren tüm kimyevi gazların yasaklanmasını içeren tarihi bir anlaşmaya varmıştı.

  Anlaşmaya göre, gelişmiş ülkelerin 2030, gelişmekte olan ülkelerin ise 2040 yılına kadar, ozon tabakasına zarar veren hidrofloroklorokarbonların (HCFC)(buz dolapları, klima cihazları ve spreylerde bulunan gazlar) tümünü yasaklaması gerekiyor
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Ozon tabakası güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya zarar vermelerini önlemek amacı ile dünya ile güneş arasında koruyucu görevi görmektedir. Ozon tabakasında oluşan delik ultraviyole ışınların dünyaya zarar vermesine neden olmaktadır. Dikkatli olunmadığı takdirde bu delik daha fazla büyüyecek ve dünyaya verdiği zarar daha fazla büyüyecektir.
+ Yorum Gönder