+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Dünya'nın beş katı büyüklüğünde Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünya'nın beş katı büyüklüğünde
  Dünya'nın beş katı büyüklüğünde


  Bilim insanları, Eylül 2011’de yaşanan Güneş fırtınasının, Dünya’nın beş katı büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

  İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen Ulusal Astronomi Toplantısı 2012’de sunulan fotoğraflarda, geçtiğimiz yıl yaşanan fırtınanın detaylı fotoğrafları sunuldu.

  Gök bilimciler, dev güneş fırtınasının sıcaklığını 4,999 santigrat ile 1,999,999 santigrat derece arasında olduğunu belirtti.

  Dev fırtına, sadece üç saat içinde Güneş’in yüzeyinden kıvrılarak tam 200 bin kilometre yükseliğe ulaştı. Bu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin neredeyse yarısına denk geliyor.

  UZAYI KAVURDU

  Güneş’ten uzayın karanlığına kıvrılarak yayılan dev fırtınanın yaydığı gazların, saatte 300 bin kilometreye ulaştığı tespit edildi. Dünya’nın yüzeyindeki fırtınalar ise saatte ortalama 160 kilometre hıza ulaşıyor.
  Gök bilimciler, bir Güneş fırtınasına ait en detaylı görüntüleri geçtiğimiz ay elde etti. NASA’nın SDO (Solar Dynamics Obervatory) uzay aracı, 7-8 Şubat günlerinde yaşanan güneş fırtınasını 30 saat boyunca gözlemlemişti. Bu fırtınanın, Eylül 2011’de yaşanan fırtınanın beşte biri kadar, yani Dünya’yı yutacak kadar büyük olduğu belirtildi.

  Bilim dünyasının ‘coronal mass injection’, yani ‘taçküre kütle atımı’ olarak tanımladığı patlamalar, Güneş’in yüzeyinden uzaya çok yüksek sıcaklıkta gaz ve materyalin saçılmasına yol açıyor. Güneş’in manyetik alanlarının sarmalımsı hareketleri, bu patlamalarla oluşan fırtınalara DNA zincirlerine benzeyen şekli kazandırıyor.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bilim adamları 2011 yılında gerçekleşmiş olan güneş fırtınasının dünyanın beş katı büyüklüğünde olduğunu açıklamışlardır. 2012 yılında düzenlenen astronomi toplantısında fırtına esnasında çekilen başarılı fotoğraflara katılımcılara sunulmuştur.
+ Yorum Gönder