+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Şaka değil! Doğum süresi uzadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şaka değil! Doğum süresi uzadı








  Şaka değil! Doğum süresi uzadı


  Doğumun, 50 yıl öncesinden daha uzun sürdüğü belirlendi.

  Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırma doğumun, 50 yıl öncesinden ortalama 2 saat daha uzun sürdüğünü gösterdi.

  Bilimadamları 1959-1966 arası yapılan yaklaşık 40 bin doğum ile 2002-2008'deki yaklaşık 100 bin doğumu karşılaştırdı.

  "Journal of Obstetrics Gynecology" dergisinde yayımlanan araştırmada, ilk çocuğun doğumunun 1950'li yıllara göre 2,6, ilk çocuktan sonrakiler için 2 saat daha uzun sürdüğü belirtildi.

  Doğumun daha uzun sürmesinin, bugün kadınların acının hafiflemesi için anesteziyi daha fazla tercih etmesinden, kadınların gebeyken vücut kitle endeksi ile bebeğin kilosunun daha fazla olmasından ve kadınların daha geç doğum yapmasından kaynaklandığı vurgulandı.

  Araştırmacılar, 1960'da kadınların yüzde 4'ünün, bugün ise yarısından fazlasının anesteziyi tercih ettiğine, gebe kadınların vücut kitle endeksinin bugün ortalama 24,6, 1960'da 23 olduğuna ve bugün kadınların ortalama 26,8, 1960'da ise 24,1 yaşında doğum yaptığına dikkati çekti.








 2. Gülşen
  Devamlı Üye





  Yapılan araştırmalar artık kadınları 50 yıl öncesine göre daha zor ve geç doğurduklarını göstermektedir. Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucu doğumun 50 yıl öncesine göre 2 saat uzadığını belirlemişlerdir. Kadınlarının geç doğum yapmalarının nedeni ağrı kesiler olduğu düşünülmektedir.




+ Yorum Gönder