+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Dirseğin yerini bilek aldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dirseğin yerini bilek aldı
  Dirseğin yerini bilek aldı  Klavye ve mouse'la çalışanların ağrı, hissizlik, uyuşukluk gibi belirtilerle kendini gösteren korkulu rüyası

  Ellerde ve bileklerde ağrı, hissizlik, uyuşukluk hissi, özellikle geceleri şiddetlenen ağrı “karpal tünel sendromu”nun belirtisi olabilir. Uzmanlar, bilgisayar ve daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, terziler, tenis oyuncularında sık görülen hastalığın tedavi edilmediği takdirde günlük hayatı kısıtladığını belirterek “Erken tanı konulduğunda ilaç veya fizik tedavi ile geçebilecek olan bu sendrom ilerlediğinde tek çözüm ameliyat oluyor” dedi.

  International Hospital’dan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, karpal tünelin bilek düzeyinde bulunan median sinirin geçtiği bir kanal olduğunu, boyun bölgesinden çıkıp bileğe dek uzanan median sinirin elde birçok kasın uyarılmasını üstlendiğini anımsatarak “İşte bu kanal boyunca median sinir çeşitli nedenlerden dolayı el bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen karpal tünel sendromu ortaya çıkıyor” dedi. Sun, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen karpal tünel sendromunun klavyede yazarken veya mouse kullanırken el bileğini sürekli bükülü pozisyonda tutan veya el bileğine sık sık yük binen işlerde çalışan kişilerde daha sık ortaya çıktığını söyledi. Ellerde gelişen yakınmalarda mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini vurgulayan Sun, “Çünkü geç kalındığında sendrom ilerleyerek kaslarda güçsüzlüğe ve kas erimesi olarak bilinen atrofiye neden oluyor. Bunun sonucunda hasta yazı yazmak ve araba kullanmak gibi günlük aktivitelerini yapmakta büyük güçlük çekiyor, hatta poşet bile taşıyamaz hale gelebiliyor” dedi.

  ‘Uykudan uyandırabilir’

  Hastalığı yaşayan bireylerde en sık el ve bilekte, gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilecek ağrı, parmaklarda uyuşma ve hissizliğin görülebileceğini kaydeden Sun, özetle şunları kaydetti:

  “Sinir sıkışması genellikle ilk 3 parmakta ve 4. parmağın yarısında, uyuşma ile ağrı sorununa yol açıyor. Bu sorun bazı hastalarda ise sadece 3 veya 2 parmakla sınırlı kalabiliyor. İlerleyen dönemde ağrı şiddetlenirken, uyuşma hissi de artıyor. Her 100 kişiden birinde görülen hastalık en çok kadınları etkisi altına alıyor. Karpal tünel sendromu en sık, bilgisayar-daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, kaya matkabı operatörleri, fabrika işçileri, dikiş işleri ile uğraşanlar, tenis oyuncuları ve hamilelik, romatizma, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, bilek kazası, tümörler ve enfeksiyon gibi bazı hastalık ve durumlar nedeniyle oluşabiliyor. Mouse kullanırken bilekler yine uzun süre masanın kenarında tutulursa sinire doğrudan bası oluşturarak hastalığı tetikleyebiliyor.”

  Neler yapılmalı?

  - Klavye ve mouse kullanırken bileklerinizi uzun süre bükülü tutmayın.

  - Dirseğinizi veya ellerinizi yoracak şekilde sık sık ağır yük kaldırmayın. Elinizle çok fazla yük taşımayın.

  - Bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapın.

  - Uzun süre hareketsiz kalmak bazı yapı değişikliklerine neden olarak sinirleri sıkıştırabiliyor. Bu nedenle hareketli bir yaşamı benimseyin.

  - Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, zamanla kireçlenme ile sinirlerde bası oluşturabildiği için ideal kiloda kalmaya özen gösterin.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Son yıllarda hızla gelişen teknoloji yaydığı radyasyon nedeni ile pek çok hastalığı beraberinde getirmiştir. Sürekli bilgisayar ve telefon kullanan kişilerin bileklerinde ve ellerinde uyuşma olmaktadır. Son yıllarda bu uyuşmalar dirseklerde görülmeye başlanmıştır.
+ Yorum Gönder