+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Cep telefonu masummuş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cep telefonu masummuş
  Cep telefonu masummuş


  Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC)'nın cep telefonlarına yönelik 14 yıllık araştırması sonuçlandı.

  IARC'ın resmi internet sitesinde duyurulan rapora göre cep telefonunda sağlığı tehdit eden bir bulguya rastlanmadı. IARC'ın desteklediği cep telefonu kullanımı ile beyin tümörü riski arasında ilişki olup olmadığına yönelik Interphone araştırmasında, en sık rastlanan beyin tümörlerinde cep telefonu kullanımına bağlı artış görülmediği belirlendi.

  Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC)'nın desteklediği 'Interphone' çalışması IARC'ın resmi internet sitesinde duyuruldu. 1998 yılından bu yana 13 ülkede, 14 bini aşkın cep telefonu kullanıcısı üzerinde epidemiyolojik çalışmalar yapan Interphone Çalışma Grubu tarafından tamamlanan araştırmaya katılan ülkeler arasında Almanya, Danimarka, Avustralya, Fransa, Finlandiya, İngiltere, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Norveç ve İsveç bulunuyor. Interphone araştırmasına üye ülkelerden 100'e yakın bilim adamı katılıyor.

  IARC tarafından desteklenen Interphone sonuç raporunda en sık rastlanan beyin tümörlerinde, cep telefonu kullanımına bağlı artış görülmediği belirlendi. Interphone araştırmasının sonuçları normal cep telefonu ile cep telefonun kafaya yaslandığı bölgedeki beyin, beyin zarı, kulak içi ve tükürük bezi tümörleri arasında bir ilişki olmadığını ortaya koyuyor. Ancak yoğun kullanımlarda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulabileceği belirtildi. Cep telefonu kullanımı ile glioma (beyin hücreleri tümörü), meningioma (beyin zarı tümörü), acoustic neuroma (kulak içi hücreleri) tümörü bulunan bin 121 ve malignant parotid gland (tükrük bezi) tümörü arasındaki ilişkiyi araştıran en geniş kapsamlı vaka-kotrol çalışması olarak belirtilen raporda, haftada en az bir kere cep teleonu ile konuşan insanların seçildiği ve toplam konuşma zamanı, ortalama konuşma süresi, toplam çağrı sayısı, handsfree kullanıp kullanılmadığı gibi veriler değerlendirildi.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Cep telefonunun kansere neden olduğu konusundaki bilgilerin yanlış olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar cep telefonlarının kansere neden olan her hangi bir bulguya rastlanılmamıştır. Beyin tümörlerinin fazla telefon ile konuşanlarda daha çok görüldüğü konusundaki kanı çürütülmüştür.
+ Yorum Gönder