+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Sosyal Ağlar Sömürülüyor mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Sosyal Ağlar Sömürülüyor mu
  Sosyal Ağlar Sömürülüyor mu


  Sosyal paylaşım ağları kolay sömürülebilen bir internet bağımlılığı haline mi geliyor? İşte cevabı.
  Webroot tarafından yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki, sosyal paylaşım ağları yeni internet bağımlılığının başka bir formunu oluşturmuştur. Bu sebeple IT güvenlik satıcılarının açıklamalarına göre, bu yeni bağımlılık sanal korsanlar tarafından kolayca sömürülebilir.


  Yapılan üçüncü sosyal ağlardaki sanal korsanlarla ilgili yıllık raporda, güvenlik satıcılarının belgelediği kullanıcıların yüzde 54'ü sosyal paylaşım sitelerinin bağımlısı durumundadır ve bu da peşisıra dolandırıcıların avantajı haline gelmektedir.

  Ama şu da söylenmelidir ki Webroot'un sonuçlarına göre insanlar artık bu konuda bilinçlenmektedirler ve kişisel bilgilerini sanal ortamda daha güvenle paylaşabilmek için koruyuculara daha fazla önem vermektedirler. Yine Webroot'un raporunda yer alan başka konu ise sosyal ağ kullanıcılarının kendi özel bilgilerini daha dikkatle korudukları ve özel ayarlarını hiç değiştirmeyen kişi oranının 2009'da %31 iken bu yıl % 8'e düşmesidir.

  Son olarak, Webroot da sosyal ağ kullanıcılarının şüpheci olmalarını tavsiye ediyor - eğer herhangi bir link arkadaşınız tarafından gönderilecek bir linke benzemiyorsa büyük olasılıkla o kişi tarafından gelmemiştir-. Bu tür linkler çoğu zaman gerçek olamayacak kadar iyi iş teklifleri veya indirimler de içeriyor olabilir.

  Webroot'un raporda bulunan bir başka cümle de şudur; "Kesinlikle sosyal ortamda bir kurban adayı olmayacağınızdan emin olun ve size gelen linklere rahatlıkla tıklayabilmek için önlemlerinizi tam sağlayın."
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Sosyal ağlar pek çok kişiyi internet bağımlısı yapmaktadır. Sosyal paylaşım siteleri insanları internet bağımlısı bir hale getirerek insanları sürekli olarak internete yönlendirmektedir. Ayrıca sosyal paylaşım siteleri insanların bilgilerinin rahat toplandığı yerlerin başında gelmektedir. İnsanlar kişisel bilgilerini sosyal paylaşım sitelerinde paylaşırken dikkatli olmalıdırlar.
+ Yorum Gönder