+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilgisayarlarınızın izlenmesine izin vermeyin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bilgisayarlarınızın izlenmesine izin vermeyin
  Bilgisayarlarınızın izlenmesine izin vermeyin


  Tüm İnternet Evleri (TİEV) Başkanı Yusuf andiç, iş yerindeki bilgisayarın açık bırakıldığı birkaç dakika içinde bilgilerin çalınabileceğini, MSNdeki görüşmelerin kişiden habersiz bir şekilde takip edilebileceğini söyledi.Yusuf andiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilgisayarların artık günlük yaşamın bir parçası olduğunu, ancak önlem alınmaması halinde bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilen bilişim suçlarının kişileri her açıdan mağdur edebildiğini ifade etti.Günümüzde artık bilişim suçları kapsamında kişilerin internet hesaplarının boşaltılması, MSN şifrelerinin kırılması ve MSNde kayıtlı kişilerin dolandırılması ya da kişisel bilgilerinin kullanılarak suç işlenmesi gibi olaylara sıkça rastlandığını ifade eden andiç, şöyle konuştu:İş yerinizdeki bilgisayarı açık bıraktığınız birkaç dakika içinde bilgileriniz çalınabilir, MSNdeki görüşmeleriniz haberiniz olmadan takip edilebilir. MSN ve maillerle kişilere ulaşan çeşitli korsan programları bunu günümüzde mümkün hale getirdi.Bu yolla en çok internet bankacılığı hesabına girilerek hesaptaki paranın havale yoluyla başka hesaplara aktarılarak çalınması söz konusu oluyor. Başka bir yöntem ise hırsızların daha önce çaldıkları kredi kartı bilgileri ile alışveriş yapması. İnternet kafe kullanıcılarını bekleyen tehlike çok daha farklı. çünkü bilgisayar korsanları bu suçları işlerken özellikle internet kafeleri kullanıyor.-İNTERNET KAFELERDEKİ TEHLİKE-andiç, bilgisayar korsanlarının internet kafede müşterilerin kullandığı bilgisayarlara önceden kendi programlarını yükleyerek müşterilerin yaptıkları tüm işlemleri kayıt altına alabildiğini dile getirdi.Müşterinin bilgisayar başından kalktıktan sonra korsanların normal müşteri gibi bilgisayarın başına oturarak çaldığı bilgileri kaydettiğini bildiren andiç, şunları anlattı:İşletmeler keylogger diye tabir ettiğimiz bu tür programların bilgisayarlara yüklenmemesi için güvenlik yazılımları kullanmalılar. Bu tür yazılımların yanı sıra müşterilerin kullandığı bilgisayarlarda işleri bittikten sonra bilgisayarın kapandığından mutlaka emin olunmalı.Bu tür hırsızlıkların önüne geçmek için hem işletmeci hem kullanıcı bilinçli olmalı. İnsanlar sadece internet kafede değil iş yerinde de art niyetli kişilerin bilgisayarına yükledikleri bilgi çalan programlar nedeniyle mağdur olabilir. Bu tür programcıkların en çok yayıldığı ortam MSN ve elektronik postalardır. Bu konuda mağdur olmamak için mutlaka bilgisayara spyware, virüs ve malware gibi virüs programları yüklenmeli ve bunlar düzenli olarak güncellemeli.andiç, internet kafelerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek için işletmecilerin mutlaka firewall programları kullanması ve bilgisayarlarını sıfırlamalarını sağlayan güvenlik önlemleri alarak müşterinin kullanımının ardından bilgisayarları sıfırlaması gerektiğini kaydetti.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bilgisayarlar artık hayatın bir parçası gibi her şey için kullanılmakta olan bilgisayarlarda pek çok kişi bilgilerini bulundurmaktadır. Bilgisayarların bu kadar yaygın olarak kullanılması pek çok tehlikeyi de beraberinde getirmiştir. Bilgisayarların bu kadar aktif kullanılması bilgilerimize yabancı kişilerin ulaşmasına neden olmakta ve bu durum bizi zor bir duruma sokabilmektedir.
+ Yorum Gönder