+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda meteor göktaşı mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  meteor göktaşı mıdır
  meteor göktaşı mıdır

  meteor.jpg
  Göktaşı (veya Meteor), uzaydan dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adı. Dünya atmosferine ortalama olarak senede birkaç bin göktaşı girer. Ancak bunların, beş yüz kadarı buharlaşmadan yere göktaşı olarak düşer. Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir.
  Göktaşları, kimyasal ve petrografik özelliklerine göre sınıflandırılırlar, kimyasal bileşimlerine göre taşsı(taşıl) (Aerolit), demirli (Siderit) ve taşsı demirli (taşıl-Demir)(Siderolit) olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Taşsı göktaşları demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum ve oksijenden meydana gelir. Demirli göktaşlarının içinde nikel, galyum, germanyum ve iridyum bulunur. Taşsı demirli, göktaşları ise olivin ile çeşitli şekiller içerir.
  Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman, krater meydana getirebilir. Ancak krater oluşumu göktaşının yoğunluğuna, hızına ve çarptığı malzemenin özelliklerine bağlı olduğundan her zaman bir krater yapısı oluşmaz.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  meteor ve gök taşı aynı anlama gelmektedir. her ikisi de aynı anlama gelir. eş anlamlıdır. her ikisi de uzaydan atmosferimizi geçerek dünyaya düşen ve bir yere çarpan taştır. bu taşlar genelde özel elementlerden oluşur. ve internette satışı vardır.
+ Yorum Gönder