+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Düz kanatlılar - Düz kanatlılar Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Düz kanatlılar - Düz kanatlılar Hakkında
  Düz kanatlılar hakkında bilgiler


  Düz kanatlıların özellikleri  Düz kanatlılar (Orthoptera), böcekler sınıfından bir takım.

  Hepsi karada yaşar. Genellikle tropik bölgelerde bulunurlar. 18.000 kadar türü bilinmektedir. Başlarının ucunda çok parçalı iki anten ile yanlarda büyükçe iki petek göz bulunur. Bazılarının baş tepelerinde de 2 veya 3 adet nokta göz mevcuttur. Ağız parçaları kesici, çiğneyicidir. Çoğu bitkisel besinlerle, azı böceklerle beslenir. Ön kanatları dar ve parşömen sertliğindedir. Arka kanatlara örtü vazifesi yaparlar. Arka kanatlar geniş ve zar şeklindedir.

  Nemf (yavru) halinde alt kanatlar çok küçüktür. Üst kanatlar altta, alttakiler üsttedir. Birkaç gömlek değişiminden sonra normale dönerler. Arka bacakları iyi gelişmiş olup, sıçramaya yarar. Ses çıkarma ve ses alma organları (timpanal organ) da iyi gelişmiştir. Dişilerin çoğunda yumurta koyma borusu bulunur. Bir çift olan antenleri bazılarında çok uzundur. Gelişimlerinde yarı başkalaşım (hemimetaboli) gösterirler.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Düz kanatlılar nasıl hayvanlardırlar


  Düz kanatlılar ile ilgili bilgi


  Eklembacaklılar takımından böcekler sınıfının kanatlılar altsınıfına giren bir takımdır. Öndeki kanatlar parşömeni andırdığı halde arka kanatlar zar gibidir.Arka bacakları sıçramaya elverişlidir. Yavrular, yumurtadan çıktıklarında kanatsızdırlar ; olgunlaşıncaya kadar 5 – 10 kez deri değiştirirler. Erkekleri özel organlarıyla ses çıkarırlar.
  Hamamböcekleri, çekirgeler, danaburnu, kulağakaçan, cırcırböcekleri bu gruba girer. Boyları 3 – 4 Mm. ile 202 Cm. arasında değişir. Başları büyük, gözleri iridir. Etçil ve otçul olanları vardır.

+ Yorum Gönder