+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Vereme Dur Aşısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Vereme Dur Aşısı

  Vereme Dur Aşısı

  Bilimadamları tehlikeli hastalık vereme karşı 6 koruyucu aşı üzerinde çalışıyor.
  Vereme Karşı 6 Yeni Aşı Umudu Başkent Rio'da düzenlenen 3. "Vereme Dur" forumunda, Aeras Global kuruluşundan Peg Willingham, "6 aşı üzerinde çalıştıklarını, birinin 90 yıllık BCG aşısının yerini alacağını, 5'inin mevcut aşının koruma özelliğini genişleteceğini" belirtti. Dünya Sağlık Örgütü ile ortak düzenlenen, 110 ülkeden 1300 kişiyi bir araya getiren forumda Willingham, 4 aşı için klinik deneyler aşamasında olduklarını, diğer iki aşının ise insanlar üzerinde denenmesine bu yıl başlanacağını ifade etti.
  Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin veremden öldüğünü hatırlatan Willingham, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşının en ileri düzeyde olduğunu, gelecek yıldan itibaren, bu aşının yararlı olup olmadığını görmek için 4 yıl boyunca 40 bin bebeği ve genci izleyeceklerini belirtti.
  Willingham, eğer faydalı olduğu görülürse aşının 2016'da piyasaya sürüleceğini açıkladı.
  Forumda ayrıca, katılımcılar, hükümetlerden ve bağışçılardan, krize rağmen, veremle mücadele için 2015'e kadar 44 milyar dolar yardım sözünü tutmalarını istedi.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bir enfeksiyon hastalığı olan Verem Akciğerler de oluşan ve çeşitli türleri varolan bu hastalığın çok uzun yıllardan beri varoladuğunu tıp tarihi mumyalarda rastladığı izlerle kanıtlamıştır. Üstelik yakın bir zamana kadar tedavisi olmayan bu hastalıktan binlerce insan yaşamını yitirmiştir.
+ Yorum Gönder