+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Akciğer Kanserinin Aşamaları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer Kanserinin Aşamaları Nelerdir
  Akciğer kanserinin aşamaları nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Akciğer Kanserinin Aşamaları Hakkında Bilgi

  Akciğer kanserlerinde evreler:


  Evre 1: Tümör sadece akciğerin küçük bir bölümünde görülme halidir.
  Evre 1A: Kanser sadece bir akciğerdedir.
  Evre 1B
  : Kanser ya (a) akciğer içinde büyür ya (b) akciğerin ana bronşa yayılır ya da (c) akciğeri kaplayan plevranın iç tabakasına yayılır.
  Evre 2: Hastalık en yakın lenf bezelerine atlamış durumdadır.
  Evre 2A: Kanser göğüste bulunduğu taraftaki lenf bezlerine yayılır
  Evre 2B:Kanser ya Evre 1B'deki gibidir ve aynı taraftaki lenf bezlerine yayılmıştır; veya kanser lenf bezlerine yayılmamıştır ama şunlardan bir veya daha fazlasına yayılmıştır: (a) Göğüs duvarına (b) Diyaframa veya (c) akciğerler arasındaki plevraya (d) kalbin etrafındaki zara ve/veya (e) ana bronşa.
  Evre 3: Tümör plevra veya iki akciğer arasındaki mediasten denen boşluğa veya buradaki bezelere yayılmışsa bu durum 3. evredir.
  Evre 3A: Kanser kendisiyle aynı taraftaki lenf bezlerine yayılmıştır. Ayrıca şunlardan bir veya daha fazlasına da yayılmış olabilir: (a) Göğüs duvarına (b) Diyaframa veya (c) akciğerler arasındaki plevraya (d) kalbin etrafındaki zara (perikardiyum) ve/veya (e) ana bronşa.
  Evre 3B:Kanser köprücük kemiğinin üstündeki lenf bezlerine veya göğsün karşı tarafındaki lenf bezlerine yayılmıştır ve.veya şunlardan biri veya daha fazlasına yayılmıştır: (b) kalbe (c) aşağı vena kava ve aorta (d) göğüs duvarına (e) diyaframa (f) trakeaya (g) sternum ve yutağa. Kanser ayrıca plevra tabakaları arasındakı sıvıya da yayılmış olabilir.
  Evre 4: Karaciğer kemik böbrek üstü bezi gibi uzak organlara yayılmış durumudur.

+ Yorum Gönder