+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Köpek Isırınca Ne Yapmak Lazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Köpek Isırınca Ne Yapmak Lazım
  Köpek Isırınca Ne Yapmak Lazım kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Köpek Isırınca Yapmamız Gerekenler

  Küçük yaralanmada ne yapmalı?

  Yara ilk beş dakikada su ve sabunla yıkanmalı. Mikrop kapmaması için temiz bandajla sarılmalı. İlk müdahaleden sonra doktorla görüşülüp gerekli incelemelerin ardından ekstra tedaviye karar verilmeli.


  Derin yaralanmada ne yapmalı?

  Kanamayı durdurmak öncelikli. Temiz ve kuru bezle yaraya basınç uygulamak işe yarayabilir. Bu tür yaralanmalarda gecikmeden doktora gidilmeli. Özellikle yarada şişme, kızarıklık, ağrı ve iltihaplanma varsa.

  Hangi hayvanlar risk grubunda?

  Kuduz hastalığı kısa zamanda salgına dönüşebilir. Bölgedeki tüm hayvanlar risk grubunda. Ortada salgın olmasa da çevrede kuduz taşıyan hayvan bulunabilir.
  Geçmişi bilinmeyen aşısız evcil hayvanlar, yabani hayvanlar (özellikle yarasa, fare gibi potansiyel kuduz taşıyıcısı olanlar) tehlikeli. Dikkat şart.

  Sağlık kuruluşlarına gelen ısırılma vakaları çoğu zaman evcil hayvanların marifeti. Ancak bu tehlikenin daha az olduğu anlamına gelmiyor.

  Aşılanmamış evcil hayvanlar en az vahşi olanlar kadar tehlikeli. Hastanelere yapılan başvuruların %90’ı köpek, %3’ü yarasa ve %2’si kedi kökenli.

  Daha nadiren de olsa rakun, kokarca ve tilki de risk grubunda.

  Kuduz hayvan ısırırsa ne yapmalı?

  Sakin olun. Kuduz hayvan tarafından ısırılmak kesin olarak hastalığa yakalanmak demek değil.

  Kuduza yakalanma riski tırmalamalarda % 0.1 - 1 arası.

  Isırılmada yaraya doğrudan salya değince oran çok daha yükseliyor. Önemli olan geciktirmeden doğru tedavi.

  Öncelikle ısırılan bölge hemen sabunlu suyla iyice yıkanmalı. Isıran hayvan kontrol altına alınmalı. Başkasına zarar veremeyeceği biçimde muhafaza edilmeli. 10 gün süreyle gözlem altında tutulmalı.

  Isırılmanın hemen ardından en yakın sağlık kuruluşuna bilgi verilmeli. Kuduz tedavi edilmezse ölüm oranı % 100.

  Kuduz aşısı ısırılmadan önce veya sonra yapılabilir. Hayvancılıkla veya hayvanlarla ilgili herhangi bir iş alanında çalışılmıyorsa aşı genellikle sonradan uygulanır.

+ Yorum Gönder