+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Folik asit eksikliği nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Folik asit eksikliği nedenleri nelerdir
  kısaca folik asit eksikliği nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Folik asit eksikliği nedenleri nelerdir

  KISACA FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ NEDENLERİ


  Folik asit ihtiyacı normal bir bireyde 300 mikrogram/gün dür. Günlük 100 mikrogram alım da folik asit ihtiyacını karşılar. Bu ihtiyaç özellikle kanser hastalarında, sara hastalarında ve hamile bayanlarda %50 ye varan oranda artar.

  B9 vitamini eksikliği özellikle hamilelerde dramatik sonuçlar doğurabilir. Ana canlıda kansızlık(megaloblastik Anemi) şeklinde görülen eksiklik belirtileri, kemik iliğine bağlı azalmadan kaynaklanmaktadır. İlerleyen zamanlarda halsizlik yorgunluk sık sık kramp şikâyetleri hamile olan annemizi canından bezdirir.

  Bebeğimizde folik asit eksikliği daha da ciddi sorunlara yol açar sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarındaki gerilik algı bozukluklarına ve hatta geri zekâlılık durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Diğer yönden folik asit eksikliği çocuklarda boyun omurlarında incelme ve bel omurlarında açılmaya neden olabilir. Yarık damak sendromunun da folik asit eksikliğinden kaynaklandığı söylenmektedir.

  Folik Asit eksikliği Nedenleri Nelerdir?

  Folik asit eksikliğinin en büyük nedeni sara veya vücut hücrelerindeki anormal artışlardır. Kanser ve ya hamilelik gibi durumlarda hızla artan hücrelerin folik asit gereksinimleri de artacağından besinlerden alınan folik asit yetersiz kalır ve eksiklik meydana gelir.

  Diğer bir görüşe göre folik asit eksikliğinin en büyük nedenlerinden birisi beslenme rejimidir. Tahıl ağırlıklı beslenen toplumlarda kansızlık şikâyetinin sık görülmesi bundan dolayıdır. Bazı ülkelerin tahıl ürünleri için folik asit takviyesi yaptığı bilinmektedir.

  Folik Asit Ne Kadar Alınmalıdır?

  Günlük normal folik asit gereksinimi 200–300 mikrogram olarak saptanmıştır. Hamilelerde bu ihtiyaç artarak 400–800 mikrograma çıkacaktır. Sara hastalarıyla kanser hastalarında da folik asit ihtiyacı normalin üzerindedir.

  Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?


  Gıda Serbest (mg) Toplam (mg)
  alabalık - 750
  fıstık - 280
  piliç eti - 250
  ıspanak 170 200
  maydanoz - 170
  karaciğer - 140
  brokoli - 111
  lahana - 100
  böbrek 60 80
  esmer ekmek 15 50
  beyaz ekmek 8 30
  portakal 13 24
  marul 20 20
  muz 10 20
  yumurta 10 20
  koyun / tavuk eti 3 6
  elma / üzüm 3 6
  pişmiş yumurta 2 5
  sığır eti 4 7

+ Yorum Gönder