+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Japon anasonu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Japon anasonu
  Japon anasonu

  Japon anasonu ya da Japon yıldız anasonu (Illicium anisatum), yıldız biçiminde meyvesi olan, Çin yıldız anasonuna (Illicium verum ) benzeyen ve Japonya'da yetişen bir bitkidir. Meyveleri Çin yıldız anasonundan daha küçük ve daha az kokuludur, kokusu anasondan çok kakuleyi andırır. Çin yıldız anasonunun aksine meyveleri oldukça zehirlidir ve yenilmez.

  japon anasonu.jpg

  Zehirli olmasına rağmen Çin tıbbında bazı cilt sorunlarını tedavi etmek için harici olarak kullanılır. Japonya'da ise tütsü olarak kullanılır. Yenildiğinde krizler gibi ciddi nörolojik etkiler ve hastalıklar yaratır.

  Japon anasonu, şiddetli böbrek, idrar yolu ve sindirim sistemi iltihabına yolaçan anisatin, shikimin ve sikimitoksin maddelerini içerir.

  Kurutulduğunda yapı olarak birbirine benzeyen Çin ve Japon yıldız anasonunu görünüm olarak birbirinden ayırt etmek imkânsızdır. Japonya'da bir kaç vakada yanlışlıkla bu iki türün karıştırılarak ürünlere konulması sonucu bazı ürünler piyasadan toplatılmıştır. Bu ürünleri tüketenler ise nörolojik belirtilerle hastaneye sevkedilmiştir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Anason bitkisi pek çok hastalığa iyi geliyor. Anason bitkisi uyuşturucu olarak kullanılmaktadır. Çin anasonu zehirli bir bitkidir. Anason bitkisi pek çok hastalığa şifa amacı ile kullanılmaktadır. Anason bitkisi gaz söktürme ve adet sancısı kesmede kullanılabilir.
+ Yorum Gönder