+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Kahramanmaraş dövme dondurması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Kahramanmaraş dövme dondurması
  Kahramanmaraş dövme dondurması hakkında bilgi

  Kahramanmaraş dövme dondurması, Maraşlı Osman Ağa'nın, cinsel gücü artırıcı olarak bilinen[kaynak belirtilmeli] "yabani orkide"yi salep yaparken tesadüfen keşfettiği tatlıdır. "Salepli karsambaç" olarak başlayan tatlı, üç kuşak sonra "Maraş dondurması" olarak tanınmaya başlamıştır. Kahramanmaraş dondurmasının en önemli özelliklerinden biri, keçi sütünden yapılmasıdır.

  Ahır dağının eteklerinden beslenen keçilerin sütü önce bir uzman tarafından kontrol edilir. 90 °C sıcaklığa ısıtılan sütler, mikro organizmalardan arındırılır. Daha sonra bu süte önce Ahır dağından toplanan salepe şeker katılır. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendikten sonra -6 °C dereceye soğutulduktan sonra tüketime sunulur.

  İçersinde A, B, C, D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi minerallerde bulunan Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100 gr. sade dondurmada 135 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum, 0,1 mg. demir, 130 mg. A vitamini, 0,21 mg.E vitamini 0,25 mg. B vitamini ve 0,13 mg. diğer vitaminlerden olduğu tesbit edilmiştir.
 2. Acil

  Kahramanmaraş dövme dondurması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder