+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Bira ve Bira Mayaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bira ve Bira Mayaları
  Bira Mayaları İle İlgili Bilgi


  Bira: Arpa ile şerbetçiotundan yapılan alkollü içki.

  Bira, tahıl tanelerinden, özellikle çimlendirilmiş arpadan yapılan ve şerbetçiotunun çiçeğiyle tatlandırılan alkollü bir içkidir; şerbetçiotu biraya hafif acımtırak bir tat verir.

  Bu içki alkol mayalanmasından, yani şekerli bir sıvının (seçilen tahıldan elde edilen şıra), bazı koşullar altında bir mayanın (biramayası) etkisiyle değişikliğe uğrayarak alkol ve karbon gazına ayrışmasından oluşur: birada köpüğü meydana getiren gaz kabarcıkları bundan doğar.

  Bu ayrışma üç farklı yöntemle sağlanır: haşlama yöntemi, kaynatma yöntemi veya bu ikisinden oluşan karma yöntem.

  Böylece, mayalanma yoluyla elde edilen alkol miktarına göre çeşitli biralar yapılabilir; bazı biralarda alkol oranı 10 dereceyi aşarken (sert bira), bazılarında 5 dereceyi bile bulmaz (hafif bira).  Bira Mayaları.jpg.


  Bira üretimi, bu iş için özel olarak hazırlanmış tesislerde, yani bira fabrikalarında yapılır. Bira, insanoğlu tarafından yapılan en eski içkilerden biridir; birçok doğu ülkesinde, 5 000 yıl önce bile içiliyordu.

  İlkçağ’da, Mısır ve Yunanistan’da bira yapılırdı. Romalılar, Galyalılar ve Germenler de birayı biliyorlardı.

  Ortaçağ’m sonlarına kadar Avrupa’da bira, şerbetçiotu katılmadan, sadece ”buğday veya arpa suyundan yapılıyordu.

  Türkiye’de ilk bira sanayii İzmir’de kuruldu (1847). Daha önce rüsum sistemiyle yönetilen bira sanayii 1926′da çıkarılan özel bir kanunla devlet tekeline alındı. 1969′dan sonra özel kesime de izin verildi.

  Her Zevke Göre

  XIX. yy.da, Avrupa’da birahane denen ve içinde yalnız bira içilen içki yerleri açıldı. Buralarda her zevke göre değişik tipte biralar satılmaya başladı: şerbetçiotu oranı yüksek İngiliz birası, açık renkli bira, siyah bira v.b.

  Bira Mayaları

  Mantarlar grubuna giren çok küçük organizmalar.

  Islatıldıktan sonra karanlıkta bırakılan bir ekmek dilimi, uzun süre nemli yerde kalan olgun bir meyve, yavaş yavaş, tel tel beyaz tüylerle kaplanır: biz buna küf deriz. Birkaç gün sonra, küf iyice yaygınlaşır, kalınlaşır, kararır; tellerin ucunda toparlak spor keseleri oluşur. Bu kesecikler yırtıldığı zaman, sporlar etrafa dağılır; bu sporlar da, beslenecekleri yeni maddelere değince çimlenip yeni yeni küfler oluşturur.

  Bu küçük mantarlar böylece besinleri, özellikle meyveleri kaplayıp onları yenmez hale getirir. Hattâ tahtayı, kâğıdı, deriyi v.b. de bozabilir.

  Bununla birlikte, iyi küfler de vardır: rokfor gibi bazı peynirler, lezzetini bu küflerden alır. Tıpta kullanılan birtakım küflerse, mikroplan öldüren maddeler salgılar.

  Biramayaları gibi mikroskopik mantarlar çıplak gözle görülmez, çünkü çok küçüktürler. Bunları mikroskopta, tek tek veya toplu halde bulunan, üstü zarla kaplı küremsi veya oval hücreler şeklinde görürüz. Mikroorganizma denen bu canlılar, beslenmek için şekere, azotlu maddelere ve madenî tuzlara muhtaçtır. Bu mantarlar mayalanma’yı sağlayan veya büsbütün bozan enzimler çıkarır. Biramayaları özellikle oksijen bulunduğu zaman çoğalır, fakat havasız ortamlar da mayalanmaya sebep olur. Dışkı olarak alkol ve karbon gazı çıkaran biramayaları 60-65 derece sıcaklıkta ölür.

  Hamur mayası bunlardan biridir, ekmek hamurunu mayalandırmağa yarar.

  Biramayalarımn havasız ortamda meyve sularındaki şekeri etkileyerek mayalanmaya yol açmasından faydalanılarak alkollü içkiler (şarap, rakı, bira v.b.) yapılır. İçki sanayiinde (örneğin biracılıkta) elverişli bir ortamda özel olarak hazırlanmış mayalar kullanılır.

  *Vitamin kaynağı olan biramayaları insan besini olabildiği gibi hayvanları beslemekte de işe yarar.
 2. Acil

  Bira ve Bira Mayaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder