+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Molluskumlar nasıl tedavi edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Molluskumlar nasıl tedavi edilir
  Molluskumlar nasıl tedavi edilir kısaca

  Arkadaşlar sizce molluskumlar nasıl tedavi edilir hakkında bilgi verir misiniz?

  Molluskumun tedavisi siğilinkine tedavisine benzer. Moluskumlar sıvı nitrojen ile dondurularak, çeşitli asitlerle kimyasal olarak harap edilerek, elektrik akımı ile yakılarak, içinde ki materyal bir alet ile temizlenerek, her gün retinoik asit içeren krem, lokal olarak bağışıklığı uyaran ilaçlar veya lokal antiviral ilaçları uygulanarak tedavi edilebilir.laser tedavisi de molluskumları tedavi etmekte etkindir. Dondurma ve yakma işlemleri ağrılıdır, bu nedenle büyük çocuk ve erişkinlere uygulanabilir. Eğer Molluskum sayısı çok fazla ise, molluskumlar tamamen iyileşene kadar 3-6 hafta ara ile tekrarlayan tedaviler gerekebilir. Özellikle çocuk hastalarda molluskumları kendi iyileşme sürecine bırakmak ve tedavi etmemek de bir seçenek olabilir.

  Tedaviden sonra hastalık tekrar eder mi?

  Hastalık tedavi edildikten sonra tekrar edebilir. Hastalık yalnızca bir kaç tane iken, erken tedavi edilirse bu olasılık daha düşüktür. Az sayıda Molluskum bulunması, hastalığın yayılması açısından en az riski taşır.

  Molluskum ile ilgili devam eden çalışma var mıdır?

  Molluskumları tedavi etmek için yeni ilaçlar geliştirilmiştir. Molluskum enfeksiyonlarının çok sayıda antiviral tedavi alan AIDS hastalarında iyileştiği saptanmıştır. Bu ilaçların lokal uygulanan formlarının gelişmesi gelecekte Molluskum tedavisinde yeni tedavi olasılıklarını ortaya çıkaracaktır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Bir virüs türü olan molluskumlar çok hızlı bir şekilde vücuda yayılırlar. Molluskumları tedavi etme biçimini kendiniz yapamazsınız bu yüzden iyi bir yöntem olarak doktora başvurup tedavi görmenizdir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Molluskum bir virüs hastalığıdır ve cilt üzerinde hızla yayılır. Molluskumların tedavisi yakma veya dondurma şeklinde yapılır. Lazer ile yakma yada dondurma işlemi her yaştaki insanlara uygundur ve her yaşa uygulanır.
+ Yorum Gönder