+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir
  Kısaca aşırı terlemenin nedenleri

  Aşırı terlemenin nedenleri ile ilgili bilgi verir misiniz? 2. Ebru
  Devamlı Üye


  KISACA AŞIRI TERLEME'NİN NEDENLERİ


  Terleme insanın yaşaması için vazgeçilmez bir öğedir ve vücudu aşırı ısınmadan koruyarak klima gibi görev yapar. Şaşırtıcıdır, bir bezelye tanesi büyülüğündeki bir ter damlası yaklaşık 1 litre kanı 1C° soğutabilir.

  Vücudun çeşitli yerlerinde dağılmış iki ila dört milyon ter bezi mevcuttur. Bunların çoğunluğu, ayak tabanlarında, avuçlarda, alında, yanaklarda ve koltuk altlarında yüksek miktarlarda bulunan “ekrin” ter bezleridir.

  Ekrin bezleri buharlaşma yoluyla ısı kaybını sağlayarak vücudun kendi ısısını kontrol etmesini sağlayan kokusuz, berrak bir sıvı salgılar.

  Diğer bir ter bezi türü “apokrin” bezdir. Apokrin bezleri koltuk altlarında ve genital bölgede bulunur. Koyu bir sıvı üretirler. Bu sıvı deri yüzeyindeki bakterilerle temas ettiğinde karakteristik güçlü bir koku üretir.

  Hem ekrin hem de apokrin ter bezleri sinirler tarafından uyarılır.Bu sinirlerin aracılık ettiği durumlardan bazısı aşağıdaki gibidir:
  – Beyinden gelen vücudun çok ısındığını belirten iletiler
  - Hormonlar
  - Duygular
  - Fiziksel etkinlik veya egzersiz

  Hiperhidrozlu bir kişide ter bezleri uyarana fazla reaksiyon gösteriyor gibidir ve genel olarak da gereğinden fazla ter üretecek şekilde aşırı hareketli de olabilmektedir.

  Hiperhidroz ailelerde genetik olarak görülmektedir ancak tam nedenleri hakkında daha fazla bilgi pek yoktur.

+ Yorum Gönder