+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Kırlangıcı dinlemeyen küçük kulların akıbeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Kırlangıcı dinlemeyen küçük kulların akıbeti
  kırlangıcı dinlemeyen küçük kulların akıbeti


  Çok eski zamanların birinde, bir kırlangıç dünyayı geze do laşa çok şeyler öğrenmiş. Öyle ki öğrendiği birbirinden değerli bilgiler sayesinde büyük, küçük fırtınaları önceden tahmin eder, gemicilere haber verirmiş.
  İşte bu günlerin birinde bu bilgili kırlangıç, bakmış köylünün biri tarlasına kenevir tohumu ekiyor.

  Hemen çağırmış yanına küçük kuşları:
  - Bakın, bu adam sizin kuyunuzu kazıyor. Bana göre hava hoş» nasılsa çeker giderim buradan, ama korkarım sizin haliniz duman. Şu köylünün tarlaya savurduğu tohumlar var ya, sizin başınıza örülen birer çoraptır.

  Günü gelip bu tohumlar büyüyüp kenevir olunca, keneviri ip yaparlar, seyreyleyin o zaman size kurulacak dolapları. Ya ölüm, ya zindan gayrı sizlere; kiminize kafes, kiminize tencere. Onun için gelin dinleyin beni, yiyin şu tohumların hepsini.

  Yaz günü kırlangıcı kimse dinlememiş. Küçük kuşlar diledikleri yemi yiyip keyiflerine bakmışlar.

  Tabii bu arada tarladaki kenevirler de büyümeye başlamışlar yeşil yeşil Bilgili kırlangıç bir kez daha uyarmaya çalışmış küçük kuşları:- Lütfen sözümü dinleyin, koparın bu köklerden çıkan tohum-cukları. Onlar büyüdüler mi kendinizi yok bilin!


  Kuşlar çok kızmışlar bizim kırlangıca, "Amma da şom ağızlısın" demişler yüzüne baka baka. "Hem o filizleri yolmak için kaç bin kuş lâzım sen bilir misin?"
  Bu arada kenevirler büyüdükçe büyümüş.


  Kırlangıç, kuşları son bir kez daha uyarmış.
  - Bakın demiş, işler kötü. Tohumlar iyice büyüdü. Bugüne dek bana inanmadınız ama yolun sonuna geldiniz. İnsanoğlu bu kenevirlerden ip yapacak. İplerle ağ yapacak. Bu ağlarla da dağa bayıra tuzaklar kurup sizi avlamaya çalışacak, eminim ben. Ya hiç çıkmayın yuvanızdan ya da göç edin başka bir yere. Uzaklara gidemeyiz derseniz, duvar deliklerine saklanıverin.


  Kuşcağızlar yorulmuşlar kırlangıcı dinlemekten, başlarını dönüp öteye, başlamışlar cıvıl cıvıl ötmeye.


  Ve gün gelmiş, kırlangıcın sözlerini dinlemeyenler sonunda ağlara yakalanıp dolmuşlar insanların kurdukları kafeslere 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Kırlangıcı dinlemeyen küçük kuşların akıbeti adlı masalda anlatılan insan oğlunun geçmişten günümüze kadar sürekli olarak hayvanlara ve kuşlara zarar verdiği anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder