+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Reflü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Reflü
  Bebeklerde reflü nedir
  Arkadaşlar sizce bebeklerde reflü ne anlama geliyor bana kısaca açıklar mısınız?
 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Bebeklerde Reflü Hakkında Bilgi

  Bebeklerin çoğu mama yedikten veya süt içtikten sonra yediklerini çıkarırlar. Bazı bebeklerde bu aşırıdır ve çok sık meydana gelir ve bu durumlarda bebeğin reflüsü olduğu söylenir. Bu durum midedeki yiyeceklerin yemek borusuna veya ağız içine geri atılmasıyla meydana gelir. İnsanların çoğunda mideden yemek borusuna reflü vardır, ama bunlar genelde hissedilmez ve farkına varmayız.

  Bebeklerde yediklerini çok sık çıkardığında ebeveynler telaşlanarak doktora başvurma ihtiyacı duyarlar. Genelde bebekte barsaklarda bir tıkanıklık veya bir ülser olduğundan, süte alerjisi olduğundan şüphelenilir. Fakat bebeklerin ve çocukların çoğunda herhangi bir anatomik sorun yoktur ve çocuğun gastrointestinal sisteminin tam gelişmemiş olmasına bağlı olarak gelişir.

  Reflüsü olan bebeklerin çoğu normal ve sağlıklı çocuklardır. Fakat nörolojik veya gelişimsel anomalisi olan çocuklarda reflü daha büyük bir sorun olmaktadır. Bu çocuklarda reflü çocuğun yeterli besin alamamasına bağlı gelişimini de engeller veya aspirasyon ve akciğer enfeksiyonuna yol açabilir.

  Bebekler ve çocuklar dertlerini tam olarak anlatamadıklarından reflü belirtilerini tespit etmek zor olabilir. En sık belirtiler;

  - sık veya tekrarlayan kusmalar

  - göğüste yanma, gaz veya karın ağrısı,

  görülebilir. Fakat bunun yanında daha nadir olarak aşağıdaki belirtiler de tespit edilebilir;

  - tekrarlayan kolik tarzda karın ağrıları,

  - sık gaz çıkarma,

  - beslenme sorunları,

  - gelişimde yavaşlama,

  - apne,

  - sık pnömoni (akciğer enfeksiyonu) atakları

  görülebilir.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerin çoğu beslendikten sonra kusabilirler ama bazı bebeklerde bu durum daha fazla görülmektedir bu bebeklerin reflüsü olduğu söylenir. Bunun nedeni midenin gastronomi sisteminin henüz gelişmemiş olmasından kaynaklanır.
+ Yorum Gönder