+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Bebeklerde Konak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Konak
  Bebeklerde konak nedir

  Sizce arkadaşlar bebeklerde konak ne anlama geliyor lütfen bana anlatır mısınız?
 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Bebeklerde Konak Hakkında Bilgi

  Tıp litaretüründe “seboraik dermotit” ismi verilen konak rahatsızlığı dünyaya gözlerini açan bebeklerin büyük bir bölümünde görülen bir egzama çeşididir. Bu rahatsızlık düzenli ve kontrollü bir bakımla problem olmaktan çıkar. Anne ve babalar genellikle bebeklerin kafatasında oluşan sarı beneklerden tedirgin olurlar fakat bu durumun bebekler için hayati hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır.

  Konak rahatsızlığı aynı zamanda yeni doğmuş bebeklerin kepeklenmesi olarakta nitelendirilebilir. Yeni doğmuş bebeklerin vücutlarında yer alan sıvı miktarı, gelişimini tamamlamış bir bireyin vücudundakiyle aynı seviyede değildir. Bebeklerde henüz kemikleşme durumunun tam olarak gerçekleşmemiş olmasından dolayı vücutları içerisindeki sıvı miktarı oldukça fazladır. Bu sıvı miktarı bebek gelişimini tam olarak gerçekleştirene kadar düzenli olarak azalmaktadır. Yeni doğmuş bebeğin kafatasında konakların oluşmasıda vücudun sıvı seviyesini dengeleyebilmek için attığı sıvının baş ve ense bölümünde çok fazla miktarda toplanıp orada bir tabaka oluşturmasıdır.

  Bebeklerde Konak Rahatsızlığının Nedenleri

  Konak rahatsızlığının sebebi günümüzde tam olarak açıklanamamış olsada genetik faktörlerin, annenin gebelik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının vede bebekteki alerjik durumun etkilediği düşünülmektedir. Bebeklerde oluşumunun ise deri içerisinde yağ dokularını meydana getiren bazı bezlerin olması gerekenden fazla çalışmasından dolayı kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

  Konak Rahatsızlığı Bebeklerde Ne Zaman Meydana Gelir ?

  Yeni doğan bebeklerde bu rahatsızlık kendisini yavaş yavaş meydana çıkarır. Bebeklerde konak daha çok bıngıldak ve etrafında yaygın olarak oluşur. Bunun nedeni ise vücudun kemikleşme ve sertleşme işlemi esnasında attığı sıvıların burada toplanmasıdır. Genellikle konak, bıngıldak bölgesinin ön, arka ve yan bölgelerinde kendini daha çok belli etmektedir.

  Bebeklerde Konak Tedavisi

  Bu rahatsızlık bıngıldaklar kapandıkça zaman içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli husus konağın bir sorun haline gelmesini engellemek için alınabilecek önlemlerdir. Yeni doğmuş bebekleri kendi cilt türüne göre özel olarak hazırlanmış şampuanlarla yıkamak, bu esnada da yumuşak uçlu bir saç fırçası yardımıyla yavaş bir şekilde taramak, konakların tamamen temizlenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte konak görülen bölgeye bebek yağı sürerek, o bölgenin yumuşamasını ve daha sonradan da konakların kendiliğinden düşmesini sağlayabilirsiniz.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Yeni dünyaya gelen bebeklerin büyük bir kısmında konak görülür anne ve babaları endişelendiren konağın bebek sağlığı için olumsuz bir etkisi yoktur konağın kısa sürede geçmesi için temizliğe dikkat edilmesi konağı kısa sürede geçirecektir.
+ Yorum Gönder