+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Uyku apnesi belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uyku apnesi belirtileri nelerdir
  Kısaca uyku apnesi belirtileri nelerdir

  Arkadaşlar hemen bana uyku apnesi belirtileri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Uyku apnesi belirtileri kısaca

  Uyku apnesi hayati sağlık sorunlara neden olabilen ciddi bir hastalık olsa da uyku apnesinin belirtilerini hastanın kendisinin farkedebilmesi oldukça zordur. Hasta genellikle uykudaki normal olmayan durumlardan, eşi veya yakınlarının farketmesiyle haberdar olur.
  Düzensiz solunum

  Uyku apnesinin en önemli belirtisi gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlama ve iç çekmelerdir. Bu solunum düzensizlikleri, çoğu kişide görülen yumuşak ve hafif horlomalardan farklıdır. Horlayan insanların çoğunda bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma sırasında gerçekleşir. Uyku apnesinin sonucu olarak ortaya çıkan horlamalar ise her türlü pozisyonda gerçekleşebilir. Uyku apnesi olan hasta, el kol hareketleri ile rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

 3. Fatma
  Administrator
  Her gece düzenli terliyorsanız ve gün içinde kendinizi uykulu ve yorgun hissediyorsanız, sizde “uyku apnesi” olabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi 10- 20 yıl içinde kalp hastalıkları da dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Uyku apnesinin belirtilerini hasta kendisi anlamıyor yakınındaki insanlar bunu fark edip kendilerine söylediklerinde bu durumun farkına varıyorlar uyku apnesinin belirtisi olarak uyurken birden nefesin kesilmesi aşırı horlama görülür.

+ Yorum Gönder