+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada evrim ne anlama gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Coğrafyada evrim ne anlama gelir
  EVRİM NE ANLAMA GELİR KISACA BİLGİ

  Evrim : Değer veya biçimlerde meydana gelen yavaş yavaş ve kısmi değişim.

  Evrim, bütün canlıların evrensel ortak bir atadan (en az bir hücre ama muhtemelen daha fazla ve bir kaç tür olabilir) geldiğini ve zamanla gezegene yayılarak o ortama uyum sağlamaları sonucu değişimlerini inceleyen bilim dalıdır.

  Evrim hakkında ilk düşünceleri ortaya atan kişi Fransız bilimci Jean-Baptiste de Lamarck’tır. Lamarck’a göre evrim iki gücün etkisiyle oluşuyordu:

  1-İlerleme eğilimi
  2-Çevreye uyum sağlama gereği
  EVRİM NE ANLAMA GELİR KISACA BİLGİ.jpg
  Lamarck ilk gücü, zamanın otomatik olarak gerçekleştirtiği ve canlıları karmaşıklaştıran doğal bir döngü olarak açıklıyordu. İkincisi ise canlının yaşadığı ortama göre degişme zorunluluğudur, mesela zürafaların boylarının ağaçların tepesindeki yaprakları yiyebilmek için boy atmaları gibi.

  Burada bir parantez açalım. Yukardaki ifade biraz mantıksız gelebilir, öyle ya zürafalar bir anda mı uzadılar?Tabii ki hayır. Şöyle düşünelim, varsayın ki zürafalar kısa bir hayvan grubunu oluşturuyorlardı. Pek çok tarih öncesi çağda bugünkü kadar yüksek ağaç yoktu. Kısa zürafalar rahatça beslenebiliyorlardı. Ne zaman ki ağaçlar boy attı, kısalar yiyecek bulamamaya ve ölmeye başladılar. Kısmen daha uzun olanlar yaşamlarını sürdürebildiler ve sadece uzun boylular kaldı. Buna doğal seçilim denir.


 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Coğrafyada evrim doğanın, bitkilerin,hayvanların sürekli değişmesine denir. Bu süre içindeki değişmeyi evrim olarak nitelemekteyiz.
+ Yorum Gönder