+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Deniz Ürünleri Forumunda Lezzetli BALIK YEMEKLERİ İçin Tavsiyeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. İkLiM*
  Devamlı Üye

  Lezzetli BALIK YEMEKLERİ İçin Tavsiyeler


  Lezzetli BALIK YEMEKLERİ İçin Tavsiyeler

  Hangi balık ızgarada, hangi balık fırında pişirilir ? Balıktan sonra mutlaka ne yenmelidir ? Uzmanından tavsiyeler

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İşmen, tuzun, balığın öz sularını akıtıp salamura haline getirdiği için hem lezzetinin hem de besin değerinin kaybolmasına yol açtığını söyledi.

  Prof. Dr. İşmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında tuzlanarak bekletilen balığın lezzetli olacağı yönünde inanç bulunduğunu belirterek, ancak bu inancın yanlış olduğunu bildirdi.

  Tuzun, balığın öz sularını akıtıp salamura haline getirdiğine işaret eden Prof. Dr. İşmen, ''Bu da balığın hem lezzetinin hem de besin değerinin kaybolmasına yol açar.

  Bu nedenle balık, pişirileceği zaman tuzlanmalıdır'' dedi.

  Yağlı balıkların ızgara ve fırında, yağsız balıkların ise kızartma yapılmasının uygun olduğunu anlatan Prof. Dr. İşmen, balığı uzun süre kızartmanın ve çok yüksek ısının protein sindirimini zorlaştırdığını kaydetti.

  -''BALIKTAN SONRA TATLI YENMELİ''-

  Prof. Dr. İşmen, balığın lezzetinin artırılması için kızartmalarda karabiber, buğlamalarda limon, sirke, ızgaralarda ise defne yaprağı kullanılmasını tavsiye ederek, balık yedikten sonra sindirimin daha kolay olması için özellikle helva gibi tatlı yenmesi gerektiğini ifade etti. 2. izmir yasemin
  Devamlı Üye

  Lezzetli BALIK YEMEKLERİ için tavsiyeler

  Fırında sardalya balığı
  1 kg sardalya balığı
  tuz
  Yapılışı:Balıkların içi, alınır ama pulları temizlenmez ve balıklar yıkanmaz. fFırın tepsisine balıklar yerleştirilir üzerlerine bolca tuz dökülür. fırında yarım saat kadar pişirilir. Süreyi uzun tutarsanız balıklar kurur.
  püf noktası:temmuz ayı en uygun aydır( sardalya balığının bol ve yağlı olduğu zaman dilimi)
  Yağ kullanılmaz fırın tepsisi yarıya kadar yağ dolacaktır pişme sürecinde. Tadı da ızgarada pişmiş balık tadındadır.
+ Yorum Gönder