+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Zühd nedir hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zühd nedir hakkında bilgi

  Zühd nedir  Bir nesneye rağbetsiz olmak, az bir şeye razı olmak demek olan zühd, İslam ahlakının en temel kavramlarından biridir. Birçok anlamı vardır. Bunlardan bazısını şöyle sıralayabiliriz; dünyaya, maddi şeylere ve çıkarlara rağbet etmemek, ihtiraslı ve bencil olmamak, kanaatkâr olmak, nefsin arzu ve isteklerini denetim altına almak, manevi değerleri maddi değerlerden üstün tutmak, fırsat olduğu halde başkasını kendine tercih ve nefsi terbiye etmek amacıyla helal olan şeylerden bile vazgeçmektir.  Zühd içinde olan bir kimseye veya dünyadan el-etek çekerek Allah (c.c.)'a yönelen, kendini O'na ibadete veren kişiye de ‘zâhid’ denir.


  Hz. Peygamber (s.a.v.), zühdün; helâlleri haram kılmak veya malı telef etmek değil, elde olana güvenmemek olduğunu bildirmiştir.  Allah (c.c), kullarının yararlanması için çeşit çeşit nimetler yaratmış, dünyayı güzellik ve lezzetlerle donatmıştır. Bunlardan yararlanmak herkes için olduğu gibi müslüman için de tabiî bir haktır. Ancak, müslümanın dikkat etmesi gereken husus, dünya nimetleri ve zevklerinden yararlanmak için, meşru olmayan yollara sapmamak, israf etmemek ve haramlara dalmamaktır. Müslüman meşru sınırlar içerisinde dünya nimetlerinden yararlanırken âhireti hiç bir zaman unutmamalı, asıl zevk ve nimetlerin orada olduğunu bilmelidir. Kısaca, âhireti unutup, dünyaya gönül vermemelidir.
 2. Zahra
  Üye

  Zühd demek dünya malın varsa veya yoksa farketmez bu mallara ilgi duymamak sadece Ahiret için çalışmaktır. Zaten insanlar dünyalık şeylerin sevgisine kapıldığı için Ahiretini gözardı etmektedir ancak Zühd sahibi olan insanlar içlerinde ki dünyalık şeylerin sevgisini tamamen yok etmiştir.
+ Yorum Gönder