+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Kibirin Doğurduğu Sonuçlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kibirin Doğurduğu Sonuçlar
  Kibirin Doğurduğu Sonuçlar kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye


  Kibirin Doğurduğu Sonuçlar Nelerdir kısaca  a) Her şeyden önce kibirlenen insanı Allah sevmez; çünkü şöyle buyuruyor Kur’an-ı Kerim’de:
  “İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme çünkü Allah her büyüklük taslayıp böbürde neni sevmez”.
  (Lokman suresi, ayet: 18)
  b) Kibirlenen insanı insanlar da sevmez: “Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor: “Mütekebbir insanın dostu olmaz ”
  (Mizan-ül Hikme, c.8, s.316)
  İmam Sadık (a.s) ise şöyle buyuruyor: “Kibir sahibi olan kimse, (insanlardan) güzel övgü beklemesin.”
  (Bihar-ül Envar, c.73, s.234)
  c)- Mütekebbir insan bilahare insanlar arasında zelil olur:
  Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmaktadır: “İnsanlara karşı tekebbür eden zelil olur.”
  (Bihar-ül Envar, c.77, s.235)
  Resul-i Ekrem (s.a.a) ise şöyle buyuruyor: “Allah için tevazu göstereni Allah yüceltir… tekebbür edeni ise Allah kırar mahveder…”
  (el-Terğib, c.3, s.560)
  d)- Kibir, insanın akıl ve düşünce gücünü zedeler; zira aklını kullanmasına engel olur. Zaten aklını kullanabilen bir kimse, kibirin ne kadar saçma bir şey olduğunu, kendisinin ne olduğunu anlayabilir.
  Onun için Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor: ” Aklın en kötü afeti kibirdir.”
  (Mizan-ül Hikme, c.8, s.300)
  İmam Muhammed Bakır (a.s) ise şöyle buyurmaktadır: “Bir kişinin kalbine ne kadar kibir girerse, o kadar aklından azalır.”
  (Bihar, c.78, s.186)
  Bir gün Resulullah (s.a.a) bir yerden geçerken bir grubun toplandığını görünce “Ne için toplanmışsınız?” diye sordu: Ya Resulullah, dediler şu gördüğün adam delidir; sara geçiriyor, onun için toplandık. Bunun üzerine Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurdu: “Bu deli değildir hastadır.” Sonra şöyle devam etti: “Asıl ve gerçek deliyi size tanıtayım mı?” “Evet ya Resulallah” dediler. O zaman şöyle buyurdu “Yürürken büyüklenen, yanlarına bakarak, omuzlarını sallayarak yürüyen kimse, günah ettiği halde Allah’tan cennet dileyen, şerrinden emanda olmayan, hayrı umulmayan kimsedir asıl deli olan; bu gariban ise bir hastadır ancak.”
  (Bihar-ül Envar, c.73, s.233)
  e)- Kibir İnsanı İlim ve fazilet elde etmekten alı kor:
  İmam Musa Kazım (a.s) bu konuda şöyle buyuruyor: “Ekin, yumuşak yerde biter, kayalık üzerinde değil. Hikmet ve ilim de mütevazı kalpte yetişir ve hayatını sürdürür; mütekebbir bir kalpte değil; zira Allah tevazuyu aklın vesilesi kıldığı gibi, tekebbürü de cahilliğin vesilesi kılmıştır. Bilmez misiniz alçak tavanlı bir yerde başını dik tutarsan başın kırılır; aşağı eğen ise tavanın gölgesinden yaralanır. Allah-u Teala da tevazu etmeyeni alçaltır tevazu edeni ise yüceltir.”

+ Yorum Gönder