+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Elhamdülillah hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Elhamdülillah hakkında bilgi
  Elhamdülillah hakkında malumat


  Bir gün Resûlullah sallallahü aleyhi ve selleme sıcak bir yemek getirildi. Yedi ve yemekten sonra; "Elhamdülillah. Şu ve şu kadar zamandan beri karnıma sıcak bir yemek girmedi" buyurdu. (Hadîs-i şerîf-İbn-i Mâce)

  Elhamdülillah demek, şükürlerin başıdır. Allahü teâlâya şükretmeyen O'na hamd etmemiş (senâ etmemiş, O'nu övmemiş) olur. (Hadîs-i şerîf-Künûz-ül-Hakâyık)

  Zikrin (Allahü teâlâyı anmanın) en üstünü, Elhamdülillah demektir. (Hadîs-i şerîf-Künûz-ül-Hakâyık)

  Müslümanın müslüman üzerinde beş hakkı vardır selâmına cevap vermek, hastasını dolaşmak, cenâzesinde bulunmak, dâvetine gitmek ve aksırdığı zaman Elhamdülillah deyince, Yerhamükallah demek. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)

  Yemeğe ve içmeğe başlarken Besmele (Bismillâhirrahmânirrahîm) okumalıdır. Yimek-içmek sonunda Elhamdülillah demelidir. (Seyyid Alizâde)
 2. Ziyaretçi

  çook güzel açıklanmış, biz muslumanlar olarak her soru ve soruna karşı talaffuz ettiğimiz derin manalı kelimedir, elhamdulillah çok memnun oldum..
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Elhamdüllilah şükür anlamına gelmektedir. bir gün peygamber efendimize bir yemek getiriliyor. peygamber efendimizde; elhamdüllillah. şu ve şu kadar zamandır karnıma sıcak bir yemek girmedi. buyurdu.
+ Yorum Gönder