+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mütehassıs (uzman) ve açıkça günâh işlemeyen müslüman sözlük anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mütehassıs (uzman) ve açıkça günâh işlemeyen müslüman sözlük anlamı

  Mütehassıs ne anlama gelmektedir

  TABÎB-İ MÜSLİM-İ HÂZIK:
  Mütehassıs (uzman) ve açıkça günâh işlemeyen müslüman doktor.
  Hasta, hastalığının artmasından veya iyi olmasının gecikmesinden yâhut şiddetli ağrı gelmesinden veya hasta bakıcı hastalanarak, onlara bakamayıp helâk olmalarından korkar ise, oruç tutmayıp sonra kazâ eder. Sağlam kimse, hasta olacağını çok zan eder se ve nehir temizlemek gibi iş yaparken veya devletin emri ile çalışırken, çok sıcak veya soğuk te'siri ile helâk olacağını ve kimsesiz olup hiçbir yerden yardım görmeyen kadın nafakasını kazanmak için çamaşır yıkamak ve yemek pişirmek ile helâk olac ağını çok zannederek anlarsa, oruç tutmaması ve niyetli, oruçlu kimsenin orucunu bozması câiz olur, başka zaman kazâ eder. Çok zannetmek, ölüm alâmetlerini görmekle veya kendi tecrübesi ile yâhut tabîb-i müslim-i hâzıkın haber vermesi ile anlaşılır. Kâfir ve fâsık, yâni büyük günâh işlediği bilinen tabîbe muâyene ve tedâvî câizdir, tedâvî olunabilir. Fakat bunların sözleri ile ibâdet bozulmaz. Orucunu bozarsa, keffâret lâzım olur. (İbn-i Âbidîn)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mütehassıs demek açıkça günah işlemeyen müslüman doktor anlamına gelmektedir. doktorlar hastalarını tedavi ederken ahlaklı ve allahtan korkar bir şekilde muane etmelidir.
+ Yorum Gönder