+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Adağımızı mutlaka adak esnasında belirlediğimiz fakire mi vermeliyiz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Adağımızı mutlaka adak esnasında belirlediğimiz fakire mi vermeliyiz?
  Adağımızı vereceğimiz kişi hakkında soru
  Adadığınız miktarı ihtiyacı olan başka birisine/birilerine verirseniz adağınız yerine gelir. O çocukları arayıp bulmak zorunda değilsiniz.

  Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali‘nde konuyla ilgili şu bilgiler yer almaktadır:

  “Şarta bağlanarak yapılan bir adak, zamanla, mekânla, belli bir para ve belli bir fakirle kayıtlanmaz.

  Örnek: “Falan işim olursa cuma günü oruç tutayım, şu yerdeki falan fakire şu parayı vereyim” şeklinde nezir (adak) yapan kimse, o iş olduktan sonra herhangi bir günde o orucu tutabilir veya herhangi bir yerdeki başka bir fakire o paranın karşılığını verebilir.” (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Belirli ve Belirsiz, Mutlak ve Muallak Adaklar”, 241. paragraf)
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  İslam da adak verilecek kişi kesinlikle seçilmemelidir size yakın olan ve ihtiyacı olan kişi her kimse ona vermeniz en doğru şeydir şayet sizin komşunuzun ona ihtiyacı varsa ve ona değil de başkasına verirseniz doğru bir şey yapmış olmazsınız.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Adak adadığınızda adak esnasında belirlediğiniz kişiye adağınızı vermek zorunda değilsiniz. diyelim ki sınavı kazanırsam şu fakire şu kadar verecem ve bu zamanda oruç tutacam diye allaha söz verdiniz o zaman verdiğiniz tarih ve kişinin aynısını uygulamak zorunda değilsiniz.
+ Yorum Gönder