+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Leasing kullanamadığımız durumlarda ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Leasing kullanamadığımız durumlarda ne yapmamızı tavsiye edersiniz?
  Leasing kullanamadığımızda ne yapmalıyız

  Leasing.jpg
  Cevap:
  Leasing sözleşmesi katılım bankalarında yalnızca tüzel kişilerle değil, gerçek kişilerle de yapılmaktadır. Şayet leasing yapma imkânı yoksa bu durumda şartlarına uygun gerçek murâbaha yöntemine başvurulabilir.

  “Murâbaha, ister peşin, ister veresiye olsun, maliyetlerin ve kârın müşteriye tam olarak bildirilmesi suretiyle yapılan satıştır. Müşteri, katılım bankasının ne kadar kâr ettiğini ayrıntılarıyla bildiği için onun yaptığı her satış murâbaha olur.

  Katılım bankaları, peşin alır vadeli satarlar. Böylece satıcı, malını peşin satma, alıcı da onu veresiye alma imkânını elde eder. Malın peşin satılması arzu edilse de veresiye satışlar vazgeçilemez ihtiyaçtır. Parası olmayan kişi, eline para geçinceye kadar aç bekleyemez, veresiye alım yaparak ihtiyacını giderir. Bu ihtiyacı, zaman zaman herkes duyar.

  Malların peşin fiyatı ile vadeli fiyatı farklı olabilir. Bu fark faiz değildir. Faiz, borç vererek gelir elde etmektir. Satıma konu mal belli olur, fiyatı konusunda taraflar anlaşır, taksit miktarları ile ödeme günleri belli olursa satış geçerli olur. Artık o malın peşin fiyatı ile vadeli fiyatının farklı olması önemli olmaz.” (Abdülaziz Bayındır, Ticaret ve Faiz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2007, s: 263)
 2. Acil

  Leasing kullanamadığımız durumlarda ne yapmamızı tavsiye edersiniz? isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder