+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Avrupa ülkelerinin vatandaşlığına girmek küfür müdür? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Avrupa ülkelerinin vatandaşlığına girmek küfür müdür?








  Avrupa ülkelerinin vatandaşlığına girme konusunda açıklama


  Allah-u Teâla şöyle buyuruyor:

  “Müminler müminleri bırakıp da kâfirleri veli edinmesinler. Bunu kim yaparsa Allah’tan bir şey beklemesin, onlardan korunmak için yaparsanız o başka. Allah, sizi kendisinden sakınmanız için uyarır, dönüşünüz Allah’adır.” (Ali İmran 3/28)

  Siz, müminlerin velayetini bırakarak kâfirlerin velayetine geçmiyorsunuz, ayrıca bu tavrınız sizin için bir koruma sağlamaktadır.

  Allah Teala kâfirlerin veliliğini kabul etme konusuna şöyle açıklama getirmektedir.

  “Allah, din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve değer vermenizi yasaklamaz. Allah değer bilenleri sever.

  Allah sadece, din hususunda sizinle savaşmış, sizi yurdunuzdan çıkarmış ve çıkarılmanıza destek vermiş kimselere yakınlık göstermenizi yasaklar. Onlara yakınlık gösterenler zalimlik etmiş olurlar.” (Mümtehine 60/8-9)

  O ülkeler sizin dininize karışmazlar. Oralarda hâkim olan hukuk sistemi herkesin inancını yaşamasına müsaade eder. Ayetlerdeki diğer yasakları da bunlar yapmamışlardır. Dolayısıyla yukarıda belirttiğiniz iddiaların tamamı yersizdir.

  Eğer bulunduğunuz ülkeler dininizi hafife alıyor ve alay konusu yapıyorlarsa, onların vatandaşlığına giremezsiniz. Allah Teala şöyle buyuruyor:

  “Müminler! Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi hafife alan ve oyun konusu yapan kimseleri ve diğer kâfirleri kendinize veliler yapmayın. İnanıyorsanız Allah’tan korkun.” (Maide 5/57)








 2. Ziyaretçi





  alıntı yaptığınız kaynağı belirtmeniz gerekmez miydi?




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Avrupa ülkelerinin vatandaşlığına girmek küfür sayılmaz. ancak allahu tealanın emrine göre müminin mümini bırakıp kafirleri veli edinirse o zaman allah onları korumaz. ancak yaptığınız bu iş birliği onlardan korunmak amacıylaysa o zaman işler değişir.




+ Yorum Gönder