+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda En uzun oruç hangi ülkede tutulacak? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  En uzun oruç hangi ülkede tutulacak?
  En uzun oruç hangi ülkede tutuluyor ile ilgili bilgi


  en-uzun-oru-hangi-lkede-tutulacak.jpg


  Türkiye'de yaklaşık 17 saat oruç tutulurken, beyaz gecelerin yaşandığı ve güneşin hemen hemen hiç batmadığı İskandinavya ülkelerinde bu süre 21 saati bulacak.  İsveç'in en kuzeyinde bulunan Kiruna ve Norveç'in Trömse şehirlerinde oruç tutma süresi 21 saat iken, Stockholm, Oslo, Kopenhag ve Helsinki'de Müslümanlar 20 saat oruç tutacak.

  Bu sene İskandinavya ülkelerinin son 60 yılın en serin ve yağışlı yazını yaşıyor. Oruç tutma süresi Türkiye’ye göre daha uzun olsa da, serin havadan dolayı, Müslümanların oruçlarını rahat ve zorlanmadan tutması bekleniyor. Meteroloji yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Ramazan ayı boyunca İskandinavya bölgesinde sık sık yağmur yağacağı ve hava sıcaklığının da ortalama 15 derece civarında olacağı kaydedildi.

  GURBETÇİLER TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYOR

  Özellikle İsveç Norveç ve Danimarka’da emekli olduktan sonra yaşamaya devam eden gurbetçiler Ramazan ayını Türkiye’de geçirirken, diğer gurbetçilerin büyük bir bölümü de tatilini Ramazan ayına göre ayarlayarak Türkiye’de geçirmeye çalışıyor.

  Türkiye’ye gitme imkanı bulamayan İskandinavyalı gurbetçilerin en büyük sıkıntısı, iftar geç saatlere denk geldiği için davetlere icabet edememek. İftarla imsak arasının sadece 3-4 saat olması sebebiyle Müslümanlar iftarı genelde evlerinde yapmayı tercih ediyor. 1980’lerde haziran-temmuz döneminde oruç tutanlar, o günleri, “İftarı yapıp acele teravihe yetişmeye çalışıyorduk. Teravih namazı bitince de birkaç dakika içinde cami boşalıyordu. Acele eve giderek imsak olmadan birkaç bardak çay ve su içmek için âdeta yarışıyorduk.” diye anlatıyor.

  İskandinavya'da yazın 20-21 saat oruç tutan Müslümanlar kışın ise 6-7 saati oruçlu geçirerek ibadetlerini eda etmiş oluyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkiye de oruç tutan müslümanlar toplam da on yedi saat oruç tutarlar. ancak güneşin hiç batmadığı bazı ülkelerde oruç tutan müslümanlar toplamda oruçlu oldukları saat sayısı yirmi birdir.
+ Yorum Gönder