+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kurban ve Önemi ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kurban ve Önemi ile ilgili bilgi

  Kurban ve Önemi hakkında bilgi


  Kurban, ibadet niyeti ile belirli vakitte kurbanlık hayvanı kesmektir.

  Kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadettir ve vacibdir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir. Kurban, Allah yolunda gösterilen bir fedakârlık, O'nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.

  Zenginlerin, kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirir. Varlıklı insanlarla birlikte yoksullar da sevinir. Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artırır.

  Sevgili peygamberimiz: «Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın.» (57) buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kurban kesimi Müslümanlar için önemli bir sevaptır ve bu gelenek Hz. İbrahimden günümüze kadar gelmiştir. Her kim gönül honutluğuyla kurban keserse onun kanı daha toprağa dökülmeden Allah tarafından sevabı yazılır ve kurban kesilen hayvanın her kılına karşılık bir sevap yazılır.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  Kurban Allah yolunda kesilen ve etini fakirlere dağıtılan ibadete kurban denir.Kurban her yıl kesilmekte olan bu ibadet Allah yolunda harcadığımız şeylere denir.Kurban Hz.İbrahim'in hiç oğlu olmaması üzerine Hz.İbrahim bir dua eder ve bu duası kabul olunmuştur duada bir oğlu olursa Allah yolunda oğlunu kurban ediceğini söylemiş ve bu dua kabul olnunarak yıllar sonra bu dua aklına gelerek oğlunu yanına çağırır ve kendisini kurban ediceğini söylemiştir.bununla birlikte Hz.İsmail kabul ederek onu hiç kimsenin görmeyeceği bir yere götürü ve onu yatırıp bıçağını kaldıracakken ona bir koç gönderip bu koçu Allah yolunda kurban etmesini emretmişti ve Hz.İbrahim koçu alarak kurban etti.ve kurban günümüze kadar bir emir olarak gelmiştir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kurban zengin müslümanların vermekle yükümlü olduğu bir yardımdır. kurban vermekle yükümlü olan kişi yılda en az bir tane kurban kesmek zorundadır. ayrıca kesilen kurbanlar fakir ve yoksul ailelere verilir.

+ Yorum Gönder