+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kabir Azabı Dini Yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kabir Azabı Dini Yazılar
  Kabir azabı aslında iyi bir şeydir çünkü dinini rabbini kitabını ve peygamberini sorarlar yani:

  −‘Rabbin kimdir?’
  −‘Dinin nedir?
  −‘Bu size gönderilen adam hakkında ne dersin ve onun hakkında nasıl şahitlik edersin?diye sorarlar bilemezse ilk önce cenneti gösterirler ve derler'ki:eğer Allah'a itaat etseydin şimdi bu mekanda olacaktın ama sen Allah'a itaat etmediğin için bu mekana gideceksin.Ve ona cehennemi gösterirler.


  Hep merak ederdim. Öldüğümüz zaman mezarda ne oluyor diye. Kabir ziyaretine gittiğimiz zamanlarda mezar taşlarındaki yazıları okumaya çalışırdım. Acaba ne zaman yaşamış kaç yaşında vefat etmiş, şimdi ne haldedir o mevta diye düşünürdüm. Dualarımızı okur dönerdik, bir gün bizim de burada olacağımızı düşünmemeye çalışırdık. Çocukluk işte. Sanki şimdi farklı mı?

  Büyüklerimizin ve hocalarımızın sohbetlerinin önemli bir kısmı da bu konuda. Zaman zaman kabir azabının olmadığına dair yazılar görüyorum. Delil olarak da Kur’an da kabir azabından bahsedilmediğini söylüyorlar. Kur’an-ı Kerim’de kabir azabı ile ilgili ayetler yok, nasıl abdest alınacağı da yok namazın farzı sünneti de yok, camilerin modeli de. Namazı Rasulullah’ın (s.a.v) izah ettiği şekli ile kabul ediyor ve kılıyorsak kabir hayatı ile ilgili bildirdiklerine de aynı şekilde inanmak durumundayız. Kur’an-ı Kerim ve diğer dini kitapları incelediğini iddia eden insanlar onu anlamak için değil dinde kusur bulmak için didikliyorlar. Oysa sahih hadislerde izah edildiği gibi kabir hayatı vardır azab da ikram da yaşanmaktadır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kabir azabı insanların öldükten sonra hesap verdikleri ilk yerdir. kabir azabını sorgulayıcı melekler olan münker ve nekir üstlenmektedir. münker ve nekir kişiye bir takım sorular sorar. kişi bilemediği her soru sonunda kabri, daralır , bildiği her soruda da kabri genişler.
+ Yorum Gönder