+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kadir Gecesinin Bereketleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kadir Gecesinin Bereketleri Nelerdir
  Kadir gecesi bereketi


  Kadir Gecesinin Bereketleri Nelerdir.jpg

  Bin aydan daha hayırlı olarak bilinen kadir gecesi aynı zamanda Mevlid kandilinden sonra da dinimizce en önemli gecedir. Kelime anlamı olarak kadir, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir.

  Kuran-ı Kerim’de Cenab-ı Allah, bu mübarek (feyizli ve bereketli) gecenin kıymet ve faziletini müstakil bir sûrede (Kadir sûresinde) şöyle açıklamaktadır:

  “Biz onu (Kuran’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.”(Kadir Suresi)

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu gece hakkında şöyle buyuruyor:

  “Kim faziletine inanarak ve sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buharî, Teravih, 2)

  Bu mübarek gecede dua sünnettir. Bu gece, icabet vakitlerinden birisidir
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Kadir gecesi en hayırlı gecelerden birisidir kadir gecesinde on kere namaz kılan yüz iyilik kazanır yüz kere namaz kılan bin tane iyilik alır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kadir gecesi ramazan ayında bulunan en önemli gecedir. allahu teala kadir gecesini ramazan ayının herhangi bir gününe gizlemiştir. bu yüzden kadir gecesinin tam olarak hangi olduğu bilinmemektedir. bildiğiniz gibi kutsal kitabımız bu gecede inmiştir.
+ Yorum Gönder