+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda El Musavvir Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  El Musavvir Esması


  El Musavvir Esmaül Hüsna


  Her şeye şekil ve özellik veren, farklı biçimlerde resmeden,yarattıklarını birbirine benzetmeden meydana getiren demektir.
  (Örnek olarak, insanlann parmak izlerinin hiç biri diğerine Yüce Allah (c.c.) her şeye bir suret, bir özel- görünüşü vardır ki, başkalarına benzemez. Örneğin, her şeyi
  (celle celaluhu)
  birbirinin aynı iki insan yoktur, insanların birçok organları birbirine benzese de, mutlaka farklı olan bir tarafı vardır. Yüce Allah (c.c.) m ne büyük bir hikmetidir ki, aynı yumurta ikizi olan iki kardeşin dahi, dış görünüşleri tamamen birbirine benzese de parmak izleri kesinlikle birbirinden farklıdır. İşte 'musavvir' sıfatı buna işaret eder.
  İnsan vücuduna, hiçbir yapay makina tarafından taklit edilemeyen üstün bir hareket kabiliyeti verir. Dahası kemik dokusu çoğu kimsenin zannettiği gibi cansız değildir. Bütün bunların yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin üretimi de kemikler tarafından yapılır. Ve bu bahsedilen çok fonksiyonlu sistem, insan bedenindeki onlarca mükemmel sistemden yalnızca bir tanesidir.
  Bir mu min, bu ismi samimiyetle tekrarladığı zaman, başladığı işte başarılı olur, zor işle üstesinden gelir ve emellerine kavuşur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El müsavvir allahın sahip olduğu doksan dokuz isimlerden biridir. allahın yarattığı bütün varlıkları birbirinden farklı yarattığı anlamına gelmektedir. allahu teala sayamayacağımız kadar insan yarattı hepsinin iki gözü iki kulağı olmasına rağmen hepsi birbirinden farklıdır.
+ Yorum Gönder