+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Brokoliyi Haşlayarak Yemeyin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Brokoliyi Haşlayarak Yemeyin
  Brokoliyi Haşlayarak Yemeyin

  BROKOLİ VE FAYDASI

  Kansere karşı faydalı olduğu bilinen brokoli ve brüksel lahanası kaynatılarak pişirilince içindeki kanserle savaşan maddelerin büyük bölümü yok oluyor.
  Brokoli brüksel lahanası ve aynı aileden olan sebzeler kansere karşı faydalı olduğu bilinen ‘glucosinolates’ adı verilen maddeleri ihtiva ediyor.
  Ancak kaynatılarak pişirilmeleri halinde kansere karşı savaşan maddelerin yaklaşık yüzde 80i suya geçerek yok oluyor.
  Daily Mail’in internet sitesindeki habere göre Warwick Üniversitesi bilimadamları pişirme yöntemlerinin bu sebzelerdeki glucosinolates seviyelerini nasıl etkilediğini araştırdı.
  Araştırma sonucunda brokolinin 30 dakika haşlanması halinde glucosinolates miktarının yüzde 77 10 dakika haşlanması durumunda ise yarısının azaldığını tespit etti.
  Yarım saat haşlanan karnabaharda yararlı maddelerin yüzde 75inin lahanada yüzde 65inin brüksel lahanasında yüzde 58inin kaybolduğu tespit edildi.
  Prof. Paul Thornalley “Sebze tüketiminden azami faydayı sağlayabilmeniz için kaynatmaktan vazgeçmeniz gerekiyor. Bunun yerine buharda mikrodalgada veya kızgın yağda pişirmeniz lazım” dedi.
  Bu sebzeleri dondurmanın da yararlı maddelerin seviyesinin azalmasına yol açtığı belirtildi.
 2. Zarafet
  Üye

  Halk arasında yeşil karnabahar olarak da bilinen; kalsiyum ve C vitamini deposu brokoli, başta kemik erimesi olmak üzere birçok öldürücü hastalığı önlüyor. Lif açısından çok zengin olan ve az kalorili olan brokoli, diyetlerde sıkça kullanılır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, brokoliyi çok fazla pişirerek besin değerlerinin öldürülmemesi gerekir.
+ Yorum Gönder