+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Biotin Nedir Biotin Vitamin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Biotin Nedir Biotin Vitamin
  Biotin Nedir

  Bu vitamin glikoz, yağ asitleri ve DNA yapımında ve bazı aminoasitlerin yıkılmasında rol oynar. Bu vitaminin yetersizliğinde ciltte yaralar, iştah azal-ması, bulantı, kusma, kansızlık, dep-resyon, kas ağrıları ve büyüme geriliği gibi rahatsızlıklar görülür. Uzun süre antibiyotik kullananlar ve bağırsakları-nın bir bölümü ameliyatla alınanlar daha fazla biotine ihtiyaç duyarlar. İnsanın sindirim sisteminde yaşayan bakteriler ihtiyacı karşılayacak miktarda biotin sentezlemektedirler. Biotinin yetersizli-ğinde yumurta akından yedirilmemesi gereklidir. Yiyeceklerimizin içinde ol-dukça yaygındır. Karnabahar, yumurta sarısı, peynir, yerfıstığı biotin bakımın-dan oldukça zengin yiyeceklerdir. Dayanıklı bir vitamindir. 2. asl88
  Yeni Üye

  H vitamini ya da B7 vitamini olarak da bilinen biotin B grubu vitaminlerden biridir. Biotin vitamini saç sağlığı ve tırnaklar için yararlı olması nedeniyle günümüzde birçok kozmetik güzellik ürünlerinin içinde yer almaktadır.

  Biotin faydaları

  Diğer B vitaminleri gibi karbonhidrat proteni ve yağların enerjiye dönüşümünde görev alır.
  Birçok enzimin yapısına girerek besinlerin vücuda faydalı olmasını sağlar.
  Hücre gelişimi için biotin gereklidir.
  Lenfosit üretimde rol oynar.
  Kan şekerini düşürücü etkisi biotinin faydaları arasındadır.
  Biotin saç sağlığı için önemli bir vitamindir. Saç dökülmesini önleyici ve saçların beyazlaşmasını yavaşlatıcı özelliktedir.
  Tırnakların dayanıklılığını artırır.
  Biotin besinlerde bulunmakla birlikte bağırsaktaki bakteriler tarafından da üretildiği için eksikliğine pek rastlanmaz.
  Biotinin eksiklik belirtileri genel olarak şöyle belirtilebilir;

  Saç dökülmesi
  Dermatit
  İştahsızlık
  Bulantı
  Anemi
  Yorgunluk
  Depresyon
  Yumurta akında yeralan avidin adındaki madde biotinin etkisizleşmesine neden olur. Ancak bu durum yumurtanın uzun bir süre çiğ olarak yenilmesinde halinde sözkonusudur. Pişirildiğinde böyle bir etkisi bulunmamaktadır.
  Biotin hangi besinlerde bulunur?
  Süt, yumurta, balık, bira mayası, patates, soya, ceviz, fındık biotin içeren yiyecekler arasındadır.
  Günlük biotin kullanımı
  Biotin kullanımı için genel olarak önerilen miktar 150 – 300 mcg dir. Bazı tedaviye yönelik durumlarda daha fazla alınmaktadır. Örneğin saç ve tırnaklar için günlük tedavi dozu 3000 mcg (3 mg) ye kadar alınmaktadır.
  Biyotin diğer B vitaminleri ile birlikte alınınabildiği gibi tek başına da kullanılabilir. Diğer B vitaminlerinin fonskiyonunu artırır.
  Biotin yan etkileri varmıdır? Toksik etkisi olmadığından fazla oranda alımlarında bile güvenilir olduğu kabul edilmektedir.

+ Yorum Gönder