+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Obezite Erken Ergenliği Tetikliyor Mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Obezite Erken Ergenliği Tetikliyor Mu
  Obezite erken ergenliği tetikliyor mu kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Erken ergenlik artık normal mi


  Araştırmalara göre ergenlik yaşı giderek düşüyor.
  Bu doğru. Ancak bu düşüş daha çok göğüs büyümesi, vücut yağlanması şeklinde ortaya çıkıyor. Regl kanamalarında hala daha ciddi bir düşüş yaşanmıyor. Yine aynı araştırmalara göre bunun nedeni sosyal yaşantı, beslenme alışkanlıkları ve kültürel etkileşim.

  Amerikan Ulusal Tıp Merkezi Endokrinoloji bölümü başkanı Paul Kaplowitz önderliğinde yapılan bir başka araştırmaya göre, 1965 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde erken ergenliğe giren 6 - 11 yaş arası erkek çocuklarının yalnızca % 5’i obezken, bu rakam 2000 yılında %12’ye ulaşmış. Bu bilgiye dayanarak konuşan Kaplowitz, benzer bir araştırmanın obezite oranının çok daha düşük olduğu bir ülke olan Danimarka’da da yapıldığını ve söz konusu oranların çok daha düşük olduğunu söyledi. Yani iki araştırmayı karşılaştırırsak obezitenin erken ergenliği tetikliyor olması çok yüksek bir ihtimal.

  Nasıl oluyor da obezite ergenliği tetikliyor?

  Amerikan Ulusal Tıp Merkezi Endokrinoloji bölümü başkanı Paul Kaplowitz’e göre obezite ve erken ergenlik leptin isimli bir hormonla birbirine bağlı. Leptin yağ hücreleri tarafından üretiliyor.
  Vücutta fazla yağ hücresi varsa leptin hormonu da olması gerekenden fazla seviyede oluyor. Leptin hormonunun asıl görevi, iştah, vücut tipi, üreme gelişimi ve düzenlemesi üzerinde etkili olmak. Ancak tek başına ergenliği tetikleme gücüne sahip değil. İşte bu sırada diğer faktörler devreye giriyor. Örneğin vücutta hormonal dengeyi bozan bir hastalık varsa erken ergenlik ortaya çıkıyor. Ya da genetik yatkınlık söz konusuysa 8 - 9 yaşında ergenliğe girilebiliyor.

+ Yorum Gönder