+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Vejetaryenler Obezite Olur Mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vejetaryenler Obezite Olur Mu
  Vejetaryenler Obezite Olur Mu kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  Vejetaryenler Obezite

  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki vejateryenler genellikle obezite, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunları konusunda et yiyen kişilere göre daha az risk altında. Vejetaryenlerin çoğunluğunu genç yaştaki kızlar oluşturuyor. Genç kızlar çoğunlukla kilo alma kaygısına daha yakın bir grup. Kendilerini obeziteye daha yakın gördüklerinden daha dengeli beslenme tarafına geçiyorlar. Aldıkları besinler ise çoğunlukla baklagillerden, fındıktan, tam tahıllılardan, meyve ve sebzeden, süt ürünlerinden ve yumurtadan oluşuyor. Bilindiği gibi vejetaryenler et, balık, midye, kümes hayvanları, av hayvanları ve yengeç, karides gibi deniz ürünlerini kesinlikle yemiyor. Bazı vejetaryenler hayvansal ürünleri de ağızlarına sürmüyor.

  • Lakto - ovo vejetaryenlar süt ürünleri ve yumurta yiyebilirler. En yaygın olarak görülen vejetaryen türü budur.

  • Lakto vejetaryenler süt ürünlerini yiyebilir ancak yumurta yemezler.

  • Veganlar ise süt ürünleri, yumurta ya da diğer hayvansal ürünlerin hiçbirini yemezler.

  Sağlıklı yaşam

  Vejetaryenlerin çoğu dengeli beslendikleri sürece sağlıklı bir yaşam sürebilir. Dengeli beslenmenin sağlıklı yaşam üzerindeki etkisini bilmeyen yok. Öncelikle obezite tehlikesinin baş düşmanı dengeli ve düzenli beslenme. Vejetaryen diyetler her yaştan insan için uygun olabilir. Ancak beslenme uzmanları ve diyetisyenler vegan diyetlerin bebekler ve küçük çocuklar için uygun olmadığı görüşünde. 6 aylıktan 5 yaşına kadar bütün çocuklar ne tür beslenme diyeti takip ediyor olurlarsa olsunlar A, C ve D vitamini içeren besinlerle beslenmeli. Bu vitaminler ilaç şeklinde dışardan takviye olarak da alınabilir. Bu vitaminler düzenli olarak alındıktan sonra özellikle küçük yaşlardaki obezite riskini önlemede vejetaryen diyetler neredeyse faydalı.

  Katı bir vegan diyeti takip eden çocukların yeteri kadar beslenemeyeceği yönünde görüşler var. Bunun anlamı çocuğun normal kilosunun altında kalması ve gelişiminin yavaş olması olabilir. Ayrıca hamilelik ve emzirme sırasında bebeğin yeterli miktarda D ve B12 vitamini aldığına emin olmak lazım.

  Tabii hamilelik sırasında aşırı kilo alımının ve obezitenin çocuklara ileriki yıllarda verdiği zararı bilmeyen yok. Sırf bu yüzden obezite tehdidi altındaki anne adayları özel olarak takip altında tutuluyor
  . Bilindiği gibi bir nesli tehdit eden bir beladan bahsediyoruz: obezite.

+ Yorum Gönder