+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Böbrek Temizleme Diyetleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Böbrek Temizleme Diyetleri Nelerdir
  Böbrek Temizleme Diyetleri Nelerdir kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye


  BÖBREK TEMİZLEME DİYETLERİ

  Böbrekte birikmiş olan bir takım zehirli maddeleri ve toksinleri temizlemenin bir yolu böbrek temizleme özelliği bulunan diyet programlarını uygulamaktır
  . Bu programlar tamamen uzman hekimler ve diyetisyenler tarafından kişinin sağlığına herhangi bir yan etki yaratmayacak şekilde tasarlanmıştır. Birbirinden farklı böbrek temizleme diyetleri bulunsa da hepsinin hemen hemen ortak noktası yoğun miktarda sebze ve meyve içeriyor olmasıdır. Bütün diyet programlarında hem sağlığımız açısından hem de diyetin başarılı bir şekilde amacına ulaşması için gün içinde bol miktarda sıvı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  Böbrek Ne İşe Yarar? Böbreğin Fonksiyonu Nedir?


  Böbrekler bir çok canlıda olduğu gibi insan vücudunda da temel düzenleyici organ olarak kabul edilmektedir. Ana özelliği, vücutta bulunan elektrolitleri, kan basıncı seviyesini ve asit-baz dengesini kontrol altında tutmaktır. Bunun dışında vücudumuzda besinleri sindirdikten sonra meydana gelen atıkları ve toksin maddelerin dışarı atılmasıyla görevlidir. Bu toksin maddeler günlük hayatımıza bir çok farklı etken sayesinde dahil olurlar. Özellikle, alkol, şeker, doğal olmayan besinler, kimyasal maddeler, kafein, hava kirliliği gibi etkenlerden dolayı toksinler zamanla vücudumuzda birikir. Bu biriken maddeler düzenli bir şekilde vücuttan atılmadığı taktirde ise mide bulantısı, sürekli yorgunluk durumu ve çeşitli kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir.

  Böbrek Temizleme Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

  Böbreği temizleme özelliği bulunan diyet programları, vücutta fazla miktarda birikmiş olan toksinleri ve bu toksinlerin verebileceği muhtemel hasarları engelleyebilmek adına tasarlanmışlardır. Bunun dışında böbrek taşlarının da oluşmasını engellemektedir. Bu diyet programını gerçekleştirirken olabildiğince az ve tamamen doğal yöntemlerle üretilmiş olan besinleri tüketmeniz tavsiye edilir. Sarımsak, soğan, çilek, yumurta, lahana, kırmızı biber, balık, zeytinyağı ve yaban mersini böbrek temizleme özelliği bulunan besinlerdir. Bu besinleri bol miktarda tüketmeye özen gösterirken bazı besinlerden de kesinlikle uzak durulmalıdır. İçerisinde aşırı miktarda tuz ve sodyum bulunan besinler kan içerisindeki sıvıyı tutacağından dolayı böbreğe zarar vermektedir. Bunun dışında gün içerinde tüketilen kola gibi asitli içecekler fazla miktarda tüketildiği zaman kan basıncını ani bir şekilde yükselteceğinden dolayı uzak durulmalıdır. Böbrek temizleme diyeti yaparken kesinlikle kırmızı et, işlenmiş gıdalar, süt ve tereyağı tüketilmemelidir.

  Böbrek Temizleme Diyetinde Ek Besin Önerileri Nelerdir?

  Ek besin takviyeleri içerisinde vücudun kendisinin yapamayacağı bir çok vitamin ve minerali barındırdığı için diyet süresince tavsiye edilmektedir. Bu maddeler aynı zamanda toksinleri dışarı atma özelliği de bulunduğu içinde böbreklerin işini yapmasına yardımcı olurlar. Nane yaprağı, tarçın kabuğu, keten tohumu, zerdeçal, üzüm yaprağı, greyfurt, sarımsak ve çemen diyet programı boyunca tüketilmesi gereken ek besin önerileridir.

+ Yorum Gönder