+ Yorum Gönder
Diziler ve Dizi Tanıtımları Forumunda Muhteşem Yüzyıl Kaldırılacakmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Muhteşem Yüzyıl Kaldırılacakmı
  Muhteşem Yüzyıl Kaldırılacak mı ? Neden kaldırılacak ?


  HABER GAZETE - AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiği "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin yasaklanması yolunu açacak bir yasa teklifi hazırladı. Saral’ın teklifine göre, tarihi olay ve kişiler küçük düşürülüp aşağılanamayacağı, çarpıtılamayacağı gibi olduğundan farklı da gösterilemeyecek.Saral’ın bu hafta içinde Ak Parti Grubu’na teslim edeceği yasa teklifiyle, RTÜK Yasası'nın "yayın hizmeti ilkeleri" başlıklı 8. maddesinin 1. fıkrasının "Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelik de olamaz" şeklindeki (g) bendine şu eklemenin yapılması öngörülüyor:
  "Toplumun milli değerleri içinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan farklı şekilde gösteren nitelikte olamaz."AK Parti Grubunun onay vermesi halinde Meclis’e resmen sunulacak teklif yasalaştığında, muhafazakar çevrelerin "tarihi çarpıtıyor" suçlamalarının hedefi olan "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin yasaklanması yolu açılmış olacak. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi oynadığı ilk bölümden beri izlenme rekorları kıran muhteşem yüzyıl dizisi tarihi yanlış aktardıkları sebebi ile kaldırılmaya çalışıldı. ancak bunu yapmak isteyenler başarılı olamadılar ve dizi senaryo bitene kadar devam etti ve her zaman da en çok izlenen dizi oldu.
+ Yorum Gönder